Tak to już czasem bywa, że pierwszy rozruch centralnego ogrzewania i urządzeń grzewczych przychodzi na okres jesień – zimę. Pompa ciepła nie grzeje, co mam robić?

Przyjmijmy taką charakterystykę budynku:

Dom – nowy budynek w trakcie budowy i urządzania, parterowy z poddaszem użytkowym, ściany ocieplone styropianem (wełną, pianką, itp.), pomieszczenia otwarte, podłoga „świeża” wylewka wymagająca pierwszego wygrzania (ogrzewanie podłogowe), poddasze nieocieplone, schodów na nie brak (tylko otwór w suficie), dach to tylko blacha (ocieplenie w trakcie lub w późniejszym etapie).

Problem z temperaturą zasilania pompy ciepła

Musimy wygrzać podłogówkę czy też wygrzać grzejnikami dom, pompa ciepła ruszyła, doszła do temp. zasilania np. 32 stopni i nie chce grzać dalej? Dlaczego? 

Zepsuła się? Ma za małą moc? Otóż nie – najpierw przeanalizuj, dlaczego tak się dzieje. Pokutuje u nas podejście do pompy ciepła jak do zwykłego pieca na paliwo stałe, który ma duży zapas chwilowej energii! 

Pompa ciepła tak nie działa. Ona daje tyle ciepła, ile w danej chwili oddaje dom do otoczenia. Jeśli nie może dać go więcej to możliwe, że dom oddaje ciepła więcej, czytaj: szybciej niż produkuje go pompa ciepła.

Jak zwiększyć efektywność ogrzewania?

  • jeśli to możliwe zasłoń wszystkie otwory oddające ciepło na „górę”.
  • stopniowo zwiększaj obciążenie cieplne albo przez podbijanie temperatury zasilania, albo stopniowe nagrzewanie poszczególnych pętli poszczególnych pomieszczeń.
  • nieużywane pomieszczenia — zasłoń wejścia nawet zwykłą folią, by zgromadzone w nim ciepło nie miało gdzie uciec — nie martw się wilgocią, będzie nadal zachowana cyrkulacja powietrza poprzez kratki wentylacyjne. (Poza tym na pewno zaglądasz tam co jakiś czas, wykonując w nich prace, podczas których i tak masz otwarte wejście)
  • pamiętaj: pierwszy sezon grzania nowego domu zawsze jest najdroższy! 
  • w miarę możliwości w pierwszej kolejności postaraj się ocieplić strop lub dach. To tędy najwięcej i najszybciej ucieka ciepła!

Jeśli mimo to, urządzenie nie działa tak, jak powinno, a twój instalator nie odbiera telefonów, zadzwoń do nas! Spróbujemy Ci pomóc!

Zobacz również:

Zamarzanie pompy ciepła monoblok – jak temu zapobiec?

Wentylacja z odzyskiem ciepła