Co się mogło stać, że po założeniu pompy ciepła w domu ogrzewanie tego domu jest na wysokim poziomie, tzn. jest ciepło, ale czasem brakuje ciepłej wody użytkowej? Pompa ciepła została źle dobrana czy jak?

Chcąc uzyskać odpowiedź na takie pytania, musimy się chwilę zastanowić. Jeśli dobraliśmy urządzenie do zapotrzebowania cieplnego budynku, i jest ono realizowane właściwie, to możemy założyć, że urządzenie jest sprawne technicznie na układzie CO.

Ale to przecież nie wszystko. Urządzenie powinno uwzględniać też niezbędną moc potrzebną na przygotowanie ciepłej wody użytkowej w określonej ilości dla potrzeb użytkowników gospodarstwa domowego.

Temperatura CO i CWU

W zależności od rodzaju i trybu życia przyjmuje się zapotrzebowanie wody użytkowej średnio ok. 40-50 l na osobę. Daje to średnią pojemność zbiornika CWU na poziomie ok. 200 l. Średnią temperaturę komfortu ciepłej wody użytkowej przyjmuje się na poziomie temperatury ludzkiego ciała.

Taka temperatura nie powinna nas poparzyć. Utrzymanie takiej temperatury w zbiorniku ciepłej wody użytkowej zajmuje określoną przez producenta danego typu urządzania ilość czasu jego pracy.

I tu dochodzimy do bardzo ważnej funkcjonalności naszego urządzenia. Otóż musimy pamiętać, że nasza pompa ciepła z zasady nigdy nie grzeje dwóch obiegów jednocześnie. Mówiąc dwóch obiegów mam tu na myśli obieg CO (centralnego ogrzewania) i obieg CWU (ciepłej wody użytkowej).

W takim razie jak odbywa się grzanie poszczególnych obiegów? Skąd pompa ciepła wie kiedy ma grzać i który obieg?

Urządzenie ma zamontowane czujniki temperatur: na zasilaniu i powrocie układu CO, w zbiorniku ciepłej wody użytkowej, na zewnątrz budynku (w jednostce zewnętrznej), itd.

Dodatkowo producent, znając wydajność zastosowanych podzespołów, określił jakiego czasu potrzeba na określone ich działanie. Uwzględniając wspomniane elementy, stworzył logikę pracy swojego urządzenia. Określił możliwe punkty skrajne, którymi możemy w dość dowolny sposób manipulować.

Punkty skrajne to m.in. temperatury zadane na ogrzewanie CO czy też CWU, stopień ich różnicy, tzw. delta dla układu CO czy histereza dla CWU. Ta logika właśnie decyduje o tym, który obieg, w jakim czasie, z jaką przerwą między poszczególnymi cyklami pracy, z jaką częstotliwością, itd. ma pracować w danej chwili. Znając te wszystkie aspekty, możemy dostosować pracę urządzenia tak, aby było komfortowo w każdym zakresie.

Ogrzewanie domu jest procesem najbardziej czasochłonnym i energochłonnym. Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej również takie może być! W zależności od naszych potrzeb możemy tak wyregulować pracę pompy ciepła, aby zapewnić jej niezbędny czas na przygotowanie „ciepła” obu obiegom.

Poleć A2 Energy do montażu pomp ciepła swoim znajomym.

Dlaczego pompa ciepła nie wygrzewa CWU?

Skoro pompa ciepła nie grzeje dwóch obiegów jednocześnie, to jeśli na jednym obiegu mamy komfort cieplny a na drugim nie, to nasuwa się prosty wniosek, że jeden z nich działa zbyt długo, a drugi zbyt krótko w stosunku do zapotrzebowania cieplnego.

Na przykładzie urządzeń marki Daikin: priorytetem dla ogrzewania jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, długość czasu jednego cyklu ogrzewania CWU jest określona, tak jak długość przerwy między tymi cyklami, określona jest również długość czasu, ile układ centralnego ogrzewania może nie pracować, jak również jakich temperatur nie można przekraczać. Wszystko po to, by wydajność urządzenia była jak największa, zachowując przy tym jego trwałość i ekonomię użytkowania.

Większość tych parametrów jest modyfikowalna w różnym zakresie i przez różnych użytkowników. Użytkownika, czyli nas, domowników lub Instalatora, czyli montera, który montuje urządzenie. Ich prawidłowy dobór pozwoli na optymalną pracę samego urządzenia, jak i całego układu grzewczego.

Prosty test: wiemy, że układ CO działa, bo w domu jest ciepło. Sprawdźmy zatem, czy nasza pompa ciepła nagrzeje nam nasz zbiornik ciepłej wody użytkowej do zadanej maksymalnie wysokiej temperatury i w jakim czasie. Jeśli zadanie to wykona i będzie to zrobione w czasie określonym przez producenta, to będzie to oznaczać, że urządzenie jest sprawne technicznie. Wystarczy tylko dopasować ustawienia.

Dowiedz się więcej na temat dofinansowań pomp ciepła.

Co musisz uwzględnić, zmieniając ustawienia pompy ciepła?

Wiedząc o tym, w jaki sposób pracuje urządzenie oraz że dom nagrzewa się poprawnie, natomiast brakuje ciepłej wody użytkowej, to może wystarczy zmienić określone czasy załączeń, uwzględniając nasze potrzeby i przesunąć określone punkty skrajne?

Podczas rozmowy z klientem wypytujemy go o wiele aspektów, czasem nawet z życia prywatnego dotyczące trybu tego życia prowadzonego. To nie jest zwykła ciekawość.

Ma to na celu wyłącznie dobranie parametrów pracy urządzenia do konkretnych potrzeb użytkownika i konkretnych możliwości danego układu grzewczego. Bo wiedza jak to zrobić technicznie jest w naszym posiadaniu, a wiedza co chce mieć użytkownik, jest u niego. Jej wzajemne podzielenie się pomoże obu stronom.