Przechowaj produkowany prąd na później

Kolejne zmiany w rozliczeniach z zakładem energetycznym mogą przyprawiać o ból głowy. Zobacz jak możesz przechować prąd na później!

Odnawialne źródła energii w Polsce

Odnawialne źródła energii w Polsce

Inwestycja w odnawialne źródła energii, a przede wszystkim w fotowoltaikę jest coraz częściej spotykana wśród Polaków. Motywują nas do tego rosnące ceny prądu oraz ekologia  i walka o czyste powietrze. W naszym kraju wciąż największym źródłem energii są elektrownie węglowe, jednakże z końcem 2020 roku, według zaleceń i wytycznych Unii Europejskiej odnawialne źródła energii powinny były stanowić 15% w pełnym bilansie energetycznym.

Popularność paneli solarnych

Szacuje się, że wzrost montowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych w stosunku do zeszłego roku wyniesie 68%. Niestety planowane zmiany w rozliczeniach z zakładami energetycznymi mogą spowodować zahamowanie tego trendu. Dlatego Ci, którzy korzystają jeszcze z przychylnych im warunków rozliczeń, powinni przygotować się również na zmiany i połączyć swoją fotowoltaikę z magazynem energii.

Magazyn energii - budowa i działanie

Jest to urządzenie, które pozwala magazynować energię elektryczną, gdy jej produkowana ilość przeważa nad zużyciem. Zgromadzone w ten sposób nadwyżki prądu mogą być wykorzystywane w momentach gdy konsumpcja przewyższa produkcję (gdy instalacja nie pracuje np.: noc). Na rynku znajdziemy wiele rodzajów technologii służących do magazynowania energii tj.: chemiczne (wykorzystują ogniwa paliwowe, tworzą wodór lub metan), termiczne (kumulują ciepło utajone lub jawne), elektromechaniczne (akumulatory i ładowalne baterie), elektryczne (superkondensatory) i inne.

Najczęściej spotykana technologia

Jednakże najczęściej spotykane przy tego typu instalacjach są akumulatory. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wykorzystywane do tego są akumulatory litowo-jonowe. (Niemalże takie same, jakie znajdziemy w naszych telefonach). Charakteryzuje je wysoka gęstość mocy, co pozwala na ładowanie i rozładowanie ich za pomocą „dużych” prądów.

https://a2energy.pl/wp-content/uploads/2022/04/dom-a2energy.webp
Gdzie sprawdzą się magazyny energii?

Gdzie sprawdzą się magazyny energii?

Jeśli masz swoją instalację fotowoltaiczną, która wytwarza nadwyżki prądu, to zdecydowanie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Sprawdzi się to również u osób, które w ciągu dnia przebywają poza domem i nie są w stanie konsumować energii na bieżąco.

Przerwy w dostawie prądu

To rozwiązanie dobrze sprawdzi się również w miejscach, gdzie jest ryzyko na częste przerwy w zasilaniu. Równie dobrym sposobem na obniżenie rachunków będzie dla gospodarstw rolnych, które są wysoce zautomatyzowane / zmechanizowane. W takich sytuacjach instalacja fotowoltaiczna może produkować energię na bieżące potrzeby, ale również by ją magazynować.

Koszt montażu magazynu energii

Na cenę tych urządzeń ma kilka ważnych dla inwestora kwestii:

  • moc, jakiej potrzebujemy;
  • skomplikowanie podłączenia / montażu do instalacji;

Ceny domowych magazynów energii o pojemności od około 3 kWh zaczynają się od około 10 000 zł w zależności od jakości urządzeń.

Im większa pojemność, tym większy koszt, średni przelicznik to około 5 000 zł / kWh.

Nie jest to urządzenie, które wymaga szybkiej wymiany, bowiem ich żywotność wynosi zwykle od 5 do 20 lat przy wykonaniu około 10 000 cykli ładowań.

Koszt montażu magazynu energii

Korzyści z montażu magazynu energii

W naszym kraju moda na zastosowanie powyższych urządzeń dopiero raczkuje, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów do końca 2019 roku zamontowano ich ponad 160 000, co stanowi około 11% wszystkich zamontowanych tam instalacji fotowoltaicznych (około 1 700 000).

Skontaktuj się

Możliwość maksymalnego wykorzystania produkowanej energii pozwala oszczędzić pieniądze na niekorzystnym rozliczaniu się z zakładem energetycznym.

Zmniejszasz swój ślad węglowy, dokładasz cegiełkę do ratowania naszej Planety, a to skarb, o którym wiele osób zapomina.

Niemalże pełna niezależność energetyczna, brak przerw w dostawie prądu w przypadku odpowiednio dużego magazynu.