Pompy ciepła Sieradz - montaż i serwis

Do tradycyjnych źródeł ogrzewania możemy zaliczyć piece na ekogroszek czy inne paliwo stałe. I to właśnie one muszą czym prędzej zostać wyparte przez ekologiczne źródła ciepła. Zgodnie z uchwałami antysmogowymi, w większości kraju należy wymienić źródła ogrzewania opalane paliwem stałym do 01.01.2024r. Województwa łódzkie, małopolskie i mazowieckie mają czas do początku 2023r., natomiast podkarpackie i śląskie tylko do końca tego roku!

Czas na zmianę!

Wymaga tego od nas Unia Europejska, nakładając kary pieniężne za wytwarzanie gigantycznych ilości dwutlenku węgla, ale przede wszystkim nasza planeta – Ziemia. To właśnie przez pozyskiwanie i spalanie paliw kopalnych nasz klimat się zmienia.

Ekologiczne ogrzewanie

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pobiera energię cieplną z jednego ośrodka i przenosi ją do drugiego. W zależności od typu urządzenia, możemy pobierać energię cieplną z powietrza lub z ziemi. W związku z powyższym wyróżniamy powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe.

Pompa ciepła - budowa i działanie

W przypadku modeli typu powietrze-woda instalacja składa się z jednostki zewnętrznej (tzw. agregatu) oraz wewnętrznej (ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową lub osobnym zasobnikiem). Pobieranie energii cieplnej z powietrza jest wykonywane przez agregat w sposób bardzo podobny do jednego z urządzeń, które niemal każdy z nas ma w domu. Lodówka – upraszczając – wydmuchuje z siebie ciepłe powietrze, w efekcie czego wewnątrz pozostaje chłodne.

Jak to działa?

Natomiast pompa ciepła działa odwrotnie – pochłania ciepłe powietrze, wydmuchując zimne. Pozyskana energia cieplna przekazywana jest do gazowego czynnika chłodniczego (najczęściej freon), który zostaje odparowany w parowniku. Powstała para jest pobierana przez sprężarkę i podgrzewana. W kolejnym wymienniku ciepła (skraplaczu) czynnik chłodniczy jest skraplany i oddaje swoje ciepło do innego czynnika grzewczego, który jest w instalacji CO / CWU czyli wody. Skroplony czynnik chłodniczy wraca do obiegu, gdzie jest rozprężany, a cały proces się powtarza.

Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie?

Najlepiej sprawdzają się w nowych domach, w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych czyli takich, gdzie do zasilania systemu CO nie jest wymagana wysoka temperatura, np.: ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe, które do zasilania potrzebują wody o temperaturze 35 – 45 stopni. Jednakże w starszych domach sprawdzają się równie dobrze, przynosząc użytkownikom komfort i uwalniając ich od węgla.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Mitsubishi Zubadan
Pompa ciepła Daikin na stojaku - jednostka zewnętrzna

Porównanie do pieca węglowego

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które posiadają wiele udogodnień dla użytkownika, między innymi:

 • zawiera wbudowany system automatyzujący proces ogrzewania domu oraz wody użytkowej,
 •  jest urządzeniem All In One, to znaczy w jednej obudowie zajmującej około 1,5 metra kwadratowego zawiera wszystkie niezbędne elementy,
 • nie kurzy więc może zostać zamontowana w pralni, a nawet w łazience,
 • jest urządzeniem o klasie energetycznej AA+

Piec węglowy natomiast jako niegdyś tradycyjne źródło ogrzewania domu i wody użytkowej jest nieekologiczny:

 • wytwarza kurz i pył węglowy w pomieszczeniu kotłowni,
 • emituje gazy cieplarniane, a także pyły PM 10 do atmosfery,
 • jego efektywność jest uzależniona od jakości i gigantycznej ilości węgla / ekogroszku,
 • dodatkowo jesteśmy zmuszeni do usuwania popiołu i czyszczenia przewodu kominowego.

Koszty eksploatacyjne​

Koszty eksploatacyjne zależą od wielu czynników termiki domu w tym:

 • ilość i jakość zastosowanych dociepleń podłogi, ścian, stropu lub dachu,
 • temperatury powrotu z układu centralnego ogrzewania,
 • temperatury zasilania z nadajnika,
 • temperatury zewnętrznej,
 • rodzaju odbiornika ciepła (klasyczne grzejniki lub tzw podłogówka),
 • rodzaju wentylacji w domu.

W starszych domach – około 10 letnich i starszych – koszty ogrzewania pompą ciepła są na poziomie kosztów ekogroszku, natomiast w nowszych budynkach z mieszanym odbiornikiem ciepła (grzejniki + podłogówka) będą nieco niższe o około 10-15%.

Przykładowy koszt

Koszt ogrzewania nowych budynków z podłogówką oscyluje na poziomie około 2 tysięcy złotych (rocznie) – w przypadku domu o powierzchni 130 metrów kwadratowych.

Pompa ciepła Daikin Atherma - jednostka wewnętrzna

Pompa ciepła do chłodzenia domu

W przerwie od okresu grzewczego nie należy wyłączać pompy ciepła, a co za tym idzie możemy z niej korzystać. Okazuje się, że niektóre modele mogą zostać wykorzystane do chłodzenia budynku. Jak się okazuje chłodzą równie skutecznie jak ogrzewają.

Jak to działa?

Chłodzenie może odbywać się aktywnie bądź pasywnie. Aktywne chłodzenie to takie, w trakcie którego wykorzystywana jest sprężarka, natomiast pasywne to takie, w trakcie którego chłodzenie przebiega poprzez pracę pomp obiegowych w budynku.

Jednakże chłodzenie pasywne jest możliwe tylko w przypadku gdy stosujemy system połączony z gruntem lub wodą gruntową. Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne możemy uzyskać gdy w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

O czym należy pamiętać?

Jednakże, jeśli chcesz zdecydować się na taką formę chłodzenia w domu, musisz pamiętać o tym, że należy dostosować odbiorniki ciepła również do funkcji chłodzenia i dodatkowo należy pamiętać o kontrolowaniu punktu rosy powietrza, a także jak zapobiegać powstawaniu kondensatu lub jak go usuwać.

Pompa ciepła daikin z wbudowanym zbiornikiem CWU

Gdzie montujemy?

Nie ograniczamy naszej działalności do jednej miejscowości. Jednakże na tę chwilę najwięcej prac wykonaliśmy w samym Sieradzu i okolicach takich jak:

 • Kępno,
 • Wieruszów,
 • Wieluń,
 • Chojne,
 • Oleśnica.

Obsługujemy głównie województwa Łódzkie, Wielkopolskie oraz Dolnośląskie.

Ogrzewanie

Chłodzenie

Komfort

Pompy ciepła Daikin i Mitsubishi Electric

Dla naszych klientów dobieramy produkty uznane przez nas jako specjalistów, ale także jako użytkowników, bowiem sami w naszych domach korzystamy z wyżej wymienionych urządzeń. W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia takich firm jak:

 • Daikin,
 • Mitsubishi Electric.

Są to uznani na rynku producenci, a ich produkty mają najwyższą moc grzewczą w najbardziej skrajnych temperaturach zewnętrznych, bez użycia grzałki elektrycznej. To znaczy, że są one najbardziej wydajne na tle konkurencji nawet w temperaturach ujemnych.

Gwarancja na pompę ciepła

Najczęściej spotykana na tym rynku gwarancja jest na okres 5 lat, jednakże jest to możliwe tylko przy spełnieniu kilku istotnych warunków:

 • montaż i uruchomienie urządzenia wykonała firma mająca autoryzację producenta,
 • wykonywane są okresowe przeglądy gwarancyjne urządzenia.

Należy pamiętać, iż awaryjność urządzeń zależy od ich jakości. Na rynku mamy wielu producentów, jednakże przy wyborze urządzenia i konkretnego producenta należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Nie należy kierować się tylko ceną, bowiem nawet najdroższe urządzenia mogą wymagać serwisu lub naprawy. Jednakże uznani producenci podają, iż serce instalacji, czyli sprężarka jest w stanie pracować od 20 do 25 lat. 

Dlatego w trakcie doboru odpowiedniego urządzenia należy uwzględnić również to czy serwis lub gwarant będzie w stanie szybko zareagować, tak abyśmy mogli cieszyć się pompą ciepła przez wiele lat.

Możesz uzyskać nawet 5 lat gwarancji!

Pompa ciepła Mitsubishi Ecodan

Formularz kontaktowy