Wymień kopciucha na bezobsługową, powietrzną pompę ciepła!

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pobiera energię cieplną z jednego ośrodka i przenosi ją do drugiego. W zależności od typu urządzenia możemy pobierać energię cieplną z powietrza lub z ziemi. W związku z powyższym wyróżniamy powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe.

Pompa ciepła - budowa i działanie

Pompa ciepła - budowa i działanie

W przypadku modeli typu powietrze-woda instalacja składa się z jednostki zewnętrznej (tzw. agregatu) oraz wewnętrznej (ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową lub osobnym zasobnikiem).

Pobieranie energii cieplnej z powietrza jest wykonywane przez agregat w sposób bardzo podobny do jednego z urządzeń, które niemal każdy z nas ma w domu. Lodówka – upraszczając – wydmuchuje z siebie ciepłe powietrze, w efekcie czego wewnątrz pozostaje chłodne.

Jak działają pompy ciepła?

Natomiast pompa ciepła działa odwrotnie – pochłania ciepłe powietrze, wydmuchując zimne. Pozyskana energia cieplna przekazywana jest do gazowego czynnika chłodniczego (najczęściej freon), który zostaje odparowany w parowniku.

Powstała para jest pobierana przez sprężarkę i podgrzewana. W kolejnym wymienniku ciepła (skraplaczu) czynnik chłodniczy jest skraplany i oddaje swoje ciepło do innego czynnika grzewczego, który jest w instalacji CO / CWU, czyli wody. Skroplony czynnik chłodniczy wraca do obiegu, gdzie jest rozprężany, a cały proces się powtarza.

Gdzie najlepiej sprawdzi się pompa ciepła?

Najlepiej sprawdzają się w nowych domach, w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych, czyli takich, gdzie do zasilania systemu CO nie jest wymagana wysoka temperatura, np.: ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe, które do zasilania potrzebują wody o temperaturze 35 – 45 stopni.

Jednakże w starszych domach sprawdzają się równie dobrze, przynosząc użytkownikom komfort i uwalniając ich od węgla.

https://a2energy.pl/wp-content/uploads/2022/04/Jednostka-zewnetrzna-pompy-ciepla-Daikin.jpg
Porównanie pompy ciepła do pieca węglowego

Porównanie pompy ciepła do pieca węglowego

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które posiadają wiele udogodnień dla użytkownika, między innymi:

 • zawiera wbudowany system automatyzujący proces ogrzewania domu oraz wody użytkowej,
 •  jest urządzeniem All In One, to znaczy w jednej obudowie zajmującej około 1,5 metra kwadratowego zawiera wszystkie niezbędne elementy,
 • nie kurzy, więc może zostać zamontowana w pralni, a nawet w łazience,
 • jest urządzeniem o klasie energetycznej AA+

Piec węglowy natomiast jako niegdyś tradycyjne źródło ogrzewania domu i wody użytkowej jest nieekologiczny:

 • wytwarza kurz i pył węglowy w pomieszczeniu kotłowni,
 • emituje gazy cieplarniane, a także pyły PM 10 do atmosfery,
 • jego efektywność jest uzależniona od jakości i gigantycznej ilości węgla / ekogroszku,
 • dodatkowo jesteśmy zmuszeni do usuwania popiołu i czyszczenia przewodu kominowego.

Poznaj 15 powodów, dlaczego warto zamontować pompę ciepła

 

Koszty eksploatacyjne​ użytkowania pomp ciepła

Koszty eksploatacyjne zależą od wielu czynników termiki domu w tym:

 • ilość i jakość zastosowanych dociepleń podłogi, ścian, stropu lub dachu,
 • temperatury powrotu z układu centralnego ogrzewania,
 • temperatury zasilania z nadajnika,
 • temperatury zewnętrznej,
 • rodzaju odbiornika ciepła (klasyczne grzejniki lub tzw. podłogówka),
 • rodzaju wentylacji w domu.

W starszych domach – około 10-letnich i starszych – koszty ogrzewania pompą ciepła są na poziomie kosztów ekogroszku, natomiast w nowszych budynkach z mieszanym odbiornikiem ciepła (grzejniki + podłogówka) będą nieco niższe o około 10-15%.

Przykładowy koszt

Koszt ogrzewania nowych budynków z podłogówką oscyluje na poziomie około 2 tysięcy złotych (rocznie – dane z podsumowania sezonu grzewczego 2020/2021) – w przypadku domu o powierzchni 130 metrów kwadratowych.

Koszty eksploatacyjne​ użytkowania pomp ciepła
Pompa ciepła do chłodzenia domu

Pompa ciepła do chłodzenia domu

W przerwie od okresu grzewczego nie należy wyłączać pompy ciepła, a co za tym idzie, możemy z niej korzystać. Okazuje się, że niektóre modele mogą zostać wykorzystane do chłodzenia budynku. Jak się okazuje chłodzą równie skutecznie jak ogrzewają.

Jak to działa?

Chłodzenie może odbywać się aktywnie bądź pasywnie. Aktywne chłodzenie to takie, w którego trakcie wykorzystywana jest sprężarka, natomiast pasywne to takie, w którego trakcie chłodzenie przebiega poprzez pracę pomp obiegowych w budynku.

Jednakże chłodzenie pasywne jest możliwe tylko w przypadku gdy stosujemy system połączony z gruntem lub wodą gruntową. Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne możemy uzyskać gdy w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

O czym należy pamiętać?

Jednakże, jeśli chcesz zdecydować się na taką formę chłodzenia w domu, musisz pamiętać o tym, że należy dostosować odbiorniki ciepła również do funkcji chłodzenia i dodatkowo należy pamiętać o kontrolowaniu punktu rosy powietrza, a także jak zapobiegać powstawaniu kondensatu lub jak go usuwać.

Pompy ciepła Daikin i Mitsubishi Electric

Dla naszych klientów dobieramy produkty uznane przez nas jako specjalistów, ale także jako użytkowników, bowiem sami w naszych domach korzystamy z wyżej wymienionych urządzeń. W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia takich firm jak:

Są to uznani na rynku producenci, a ich produkty mają najwyższą moc grzewczą w najbardziej skrajnych temperaturach zewnętrznych, bez użycia grzałki elektrycznej. To znaczy, że są one najbardziej wydajne na tle konkurencji nawet w temperaturach ujemnych.

Pompy ciepła Daikin i Mitsubishi Electric
https://a2energy.pl/wp-content/uploads/2022/04/pompa-ciepla-daikin-5.jpg

Gwarancja na pompę ciepła

Najczęściej spotykana na tym rynku gwarancja jest na okres 5 lat, jednakże jest to możliwe tylko przy spełnieniu kilku istotnych warunków:

 • montaż i uruchomienie urządzenia wykonała firma mająca autoryzację producenta,
 • wykonywane są okresowe przeglądy gwarancyjne urządzenia.

Należy pamiętać, iż awaryjność urządzeń zależy od ich jakości. Na rynku mamy wielu producentów, jednakże przy wyborze urządzenia i konkretnego producenta należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Nie należy kierować się tylko ceną, bowiem nawet najdroższe urządzenia mogą wymagać serwisu lub naprawy. Jednakże uznani producenci podają, iż serce instalacji, czyli sprężarka jest w stanie pracować od 20 do 25 lat.

Dlatego w trakcie doboru odpowiedniego urządzenia należy uwzględnić również to czy serwis lub gwarant będzie w stanie szybko zareagować, tak abyśmy mogli cieszyć się pompą ciepła przez wiele lat.

Możesz uzyskać nawet 5 lat gwarancji!

Gdzie zamontowaliśmy już powietrzne pompy ciepła?

Nie ograniczamy naszej działalności do jednej miejscowości. Jednakże na tę chwilę najwięcej prac wykonaliśmy w samym Sieradzu i okolicach takich jak: Zduńska Wola, Kępno, Wieruszów, Wieluń, Chojne, Oleśnica czy Turek.

Obsługujemy głównie województwa łódzkie, wielkopolskie oraz dolnośląskie.

Skontaktuj się

Dobrze dobrana pompa ciepła pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej i opale.

Skonfigurowany system sterowania zapewni Ci komfort i nie będzie wymagać Twojej obsługi.

Koniec ze sprzątaniem popiołu, kopceniem i zamawianiem opału. W tym czasie zadbasz o siebie i bliskich.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jedyną dobrą odpowiedzią jest „to zależy”. Oferowane przez nas pompy ciepła (typu split) firmy Daikin lub Mitsubishi Electric wraz z montażem kosztują średnio od 35 000 zł.

Jak duże dofinansowanie mogę otrzymać do pompy ciepła?

W przypadku wymiany źródła ogrzewania można otrzymać nawet 27 000. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów beneficjenta i klasy energetycznej urządzenia. Sprawdź dofinansowania do pomp ciepła.

Co to jest CO i CWU?

Są to skróty kolejno od centralne ogrzewanie oraz ciepła woda użytkowa. Terminy te odnoszą się do instalacji ogrzewania oraz wodnej w domu. Sprawdź instalacje CO I CWU

Jak duża jest awaryjność pompy ciepła? Czy w ramach usługi otrzymuje gwarancję?

Najczęściej spotykana na rynku gwarancja jest na okres 5 lat. Awaryjność tych urządzeń zależy od ich jakości. Sprężarka – czyli serce pompy według producentów może pracować nawet 20-25 lat. Analogicznie nawet najdroższe samochody wymagają czasem serwisu.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Dobór mocy pompy zależny jest od wielu czynników takich jak: typ odbiorników ciepła, całkowita powierzchnia użytkowa budynku, ilość przegród w budynku (drzwi, okna), izolacja budynku, grubość ścian i ich przenikalność cieplna. Sprawdź jak wygląda proces doboru pompy ciepła!

Ile kosztuje ogrzewanie domu 130 m² pompą ciepła?

Ogrzewanie nowego, docieplonego domu 130 m², z mieszanymi odbiornikami ciepła (podłogówka + grzejniki niskotemperaturowe) w Polsce kosztuje średnio 2 000 zł rocznie. (Dane bazują na informacjach podanych przez naszych klientów i naszych doświadczeniach) (Dane z przełomu lat 2020/2021)

Czy budując nowy dom, mogę uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

Budując nowy dom, możesz skorzystać z programu Moje Ciepło. Szczegóły znajdziesz na stronie rządowej programu. Program ruszył w drugim kwartale 2022r.

Gdzie powinna być zamontowana jednostka zewnętrzna pompy ciepła?

Jednostka zewnętrzna – agregat – powinna zostać umieszczona w nienasłonecznionym miejscu oraz tak by można było łatwo odprowadzać skropliny. Zobacz artykuł co zrobić ze skroplinami z pompy ciepła.

Kto może zamontować pompę ciepła?

Pompę ciepła typu monoblok może zamontować każdy, znający się na tym hydraulik (jednakże nie będzie on mógł serwisować urządzenia bez f-gazów), natomiast do instalacji pomp ciepła typu split wymagane są uprawnienia tzw. F-Gazy oraz odpowiednie, certyfikowane urządzenia.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

Skontaktuj się