Zamontuj fotowoltaikę na swoim dachu lub gruncie i przestań martwić się o prąd!

Zobacz czym jest i jak działa fotowoltaika i jakie korzyści przynosi użytkownikom.

Budowa i działanie fotowoltaiki

Budowa i działanie fotowoltaiki

Ogniwa słoneczne są produkowane z materiałów półprzewodnikowych takich jak: krzem, german czy selen. Pojedyncze ogniwo z krystalicznego krzemu ma nominalne napięcie ok. 0,5 volta. Poprzez połączenie szeregowe ogniw słonecznych można otrzymać baterie słoneczne. Istnieją baterie z różną liczbą ogniw, w zależności od zastosowania, jak i od jakości ogniw. Obecnie mamy dwa rodzaje ogniw: polikrystaliczne (niebieskie o mniejszej sprawności) i monokrystaliczne (czarne o większej sprawności).

Produkcja prądu

Wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego, polega na tym, że na jedno pojedyncze ogniwo zbudowane z np. krzemu padają fotony światła, powodując ruch elektronów. W efekcie wewnątrz nich powstaje siła elektromotoryczna, czyli energia elektryczna.

Przetwarzanie prądu

Wytworzony prąd stały przekazywany jest do inwertera (falownika), który zamienia go na zmienny. Taki sam, jaki znajdziemy w gniazdkach, w całym domu. Jeśli jednak nie zużywamy w danej chwili wyprodukowanej energii elektrycznej, jest ona przesyłana do sieci energetycznej zakładu energetycznego. Dlatego najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest dobór mocy w taki sposób, by wyprodukowana energia pokrywała bieżące zapotrzebowanie.

Fotowoltaika Sieradz - budowa instalacji

Instalacja może zostać umieszczona zarówno na dachu budynku jak i na gruncie. Jest to zależne od możliwości oraz preferencji klienta. Oczywiste jest, iż umiejscowienie ogniw na spełniającym warunki bezpieczeństwa, dachu będzie tańsze niż na gruncie, gdzie konstrukcja wsporcza jest droższa.

Niezbędne elementy

Cała budowa nie należy do skomplikowanych, a do najważniejszych jej elementów można zaliczyć:

  • panele  – podstawowy element, który wytwarza energię elektryczną;
  • falownik (inwerter) lub mikroinwerter – przetwarza wytworzony prąd stały na zmienny, który jest przesyłany do instalacji domowej, dodatkowo pozwala monitorować działanie paneli;
  • kable solarne, złączki MC4, konstrukcja nośna lub wsporcza, uziemienie instalacji;
  • ewentualnie optymalizatory – pozwalają na nieprzerwaną pracę paneli w „stringu” (w szeregu), w przypadku gdy mamy do czynienia z częściowym zacieniem instalacji i/lub szczególnymi względami bezpieczeństwa PPOŻ i przepisów prawa (dotyczy głównie budynków użyteczności publicznej).

https://a2energy.pl/wp-content/uploads/2022/04/montaz-i-uruchomienie.jpg
Dobór instalacji fotowoltaicznej

Dobór instalacji fotowoltaicznej

  • W pierwszym kroku analizujemy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną przez ostatni rok. W tym celu musimy uzyskać od Państwa wszystkie faktury za prąd z tego okresu.
  • Następnie na podstawie mocy przyłączeniowej określamy maksymalną wartość mocy wszystkich paneli.
  • Po analizie miejsca, w którym chcieliby Państwo zamontować panele fotowoltaiczne, dobieramy urządzenia odpowiedniego producenta i ich modele.
  • Po oględzinach i analizie możemy wykonać ofertę i projekt, a Państwo w niedalekiej przyszłości mogą cieszyć się własną energię elektryczną.

Producenci paneli fotowoltaicznych i inwerterów

Chcemy by nasi klienci byli tak samo zadowoleni z użytkowania montowanych przez nas instalacji, jak my. Dlatego korzystamy z produktów, dostarczanych przez uznanych na świecie producentów.

Panele

Między innymi dlatego w ofertach od nas znajdą Państwo panele monokrystaliczne od takich firm jak Trina Solar oraz JaSolar. Są to uznani na rynku światowym, wieloletni producenci technologii solarnych.

Inwertery

Natomiast falowniki w zależności od potrzeb klienta wybieramy spośród takich producentów jak: Fronius, Solplanet, Huawei lub SolarEdge.

Powyższe produkty i producentów doceniamy nie tylko jako specjaliści, ale również jako zadowoleni użytkownicy. Każdy z naszych pracowników jest szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej.

Producenci paneli fotowoltaicznych i inwerterów

Twoja mikroinstalacja fotowoltaiczna to wiele korzyści!

Przede wszystkim zmniejszasz swój ślad węglowy, produkując swój prąd, ale jednocześnie uniezależniasz się energetycznie.

Inwestycja może przynieść oszczędności na rachunkach lub ograniczyć je do minimum. Przemyśl montaż instalacji w swoim domu lub gospodarstwie.

Skontaktuj się

Instalacja, produkując prąd, pracuje na siebie poprzez zmniejszanie Twoich rachunków za energię elektryczną.

Własna produkcja prądu wpływa na zmniejszenie Twojego śladu węglowego, który w Polsce jest ogromny.

Produkowaną energię możesz wykorzystać, jak tylko chcesz.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Na cenę całej instalacji składa się: konstrukcja nośna ze względu na miejsce montażu, zastosowane ogniwa fotowoltaiczne, zastosowany falownik, dodatkowe potrzeby inwestora np. dodatkowa rozdzielnia. Montowane przez nas instalacje kosztują średnio 4 000 zł za 1 kW.

Czy fotowoltaika działa przez całą dobę?

Niestety – panele fotowoltaiczne produkują prąd tylko, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Gdy zajdzie słońce nie jesteśmy w stanie produkować energii elektrycznej, natomiast przy dużym zachmurzeniu produkujemy tej energii znacznie mniej.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga mojej obsługi?

Nie, instalacja fotowoltaiczna nie wymaga twojej uwagi w trakcie pracy. Wyjątek może stanowić okres zimy, gdy instalacja zostanie zasypana śniegiem. Jeśli nie zostanie odśnieżona, to nie będzie produkować energii.

Jakie dofinansowanie mogę pozyskać na fotowoltaikę?

W naszym kraju na chwilę obecną funkcjonują dwa programy dofinansowań do tego typu instlacji: mój prąd – do 3 000 zł, czyste powietrze – do 5 000 zł. Z tym, że by pozyskać pieniądze na fotowoltaikę z programu czyste powietrze, należy również podjąć się wymiany np: źródła ogrzewania. Sprawdź dofinansowania do fotowoltaiki.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

Skontaktuj się