Klimatyzacja – montaż i serwis – Sieradz, Wieruszów

Popraw komfort w swoim domu

Gdy w słoneczne, gorące, letnie dni temperatura w mieszkaniu jest wyższa niż optymalna, przy której czujemy się komfortowo zadajemy sobie pytanie co możemy zrobić, aby ją obniżyć?

Klimatyzacja rozwiązanie chłodnicze dla każdego

Jednym z coraz powszechniejszych rozwiązań jest klimatyzacja, kiedyś uważana za dobro luksusowe, które spotykane jest w biurowcach, budynkach użytku publicznego bądź drogich apartamentach.

Rekupercja – to inaczej wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzysk ciepła z ogrzewanego powietrza nawet do 98 %. Odbywa się to w wymienniku – czyli sercu rekuperatora.Wymiennik zbudowany jest z tworzących go rurek, w których przemieszcza się powietrze.

Z jednej strony do wymiennika trafia ogrzane powietrze z domu, a z drugiej strony przepływa powietrze z dworu. Powietrze z domu jest ogrzane czyli posiada dużo energii, powietrze z dworu jest czyste i chłodne.

Przemieszczające się strumienie powietrza spotykają się w wymienniku, gdzie ciepło z powietrza ogrzanego przenika do powietrza zimnego. Zachodzi w tym momencie zjawisko odzysku ciepła.

Klimatyzacja – z czego jest zbudowana i jak działa?

Klimatyzacja to instalacja chłodnicza składająca się z dwóch urządzeń: jednostki zewnętrznej (agregatu) oraz jednostki wewnętrznej (parownika).

Jej działanie jest dosyć proste i można porównać je do działania domowej lodówki – tak samo jak pompy ciepła. Klimatyzacja to nic innego niż pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Czynnik chłodzący przemieszcza się w niej tzw. rurkami freonowymi, pomiędzy dwoma jednostkami.

Klimatyzacja – zasada działania

Wewnątrz pomieszczenia montowana jest jednostka wewnętrzna wyposażona w parownik oraz wentylator. To właśnie to urządzenie dystrybuuje chłód do pomieszczenia, jednocześnie zaciągając ciepłe powietrze.

Dzieje się tak dzięki czynnikowi chłodzącemu, który pod wpływem sprężania generuje chłód, który z kolei przekazywany jest do pomieszczenia.

Rozprężony czynnik chłodzący natomiast oddaje ciepło poprzez drugi wentylator, zamontowany w jednostce zewnętrznej, do otoczenia.

Ogrzewanie i oczyszczenie powietrza

Dzięki możliwości odwrócenia zasady chłodzenia poza sezonem letnim klimatyzacji można używać jako systemu grzewczego.

Taki rodzaj klimatyzatorów to tzw. rewersyjne pompy ciepła. Stosując odpowiednie filtry, klimatyzacja może oczyszczać powietrze, co szczególnie docenią alergicy.

Osuszanie i jonizowanie

Zapewnia optymalną dla człowieka wilgotność 40 – 60 %, dzięki czemu w domu nie rozwijają się grzyby i pleśnie, nie powodując jednocześnie nadmiernego wysuszania powietrza.

Urządzenia wyposażone w jonizatory są nieco droższe, ale produkowane przez nie ujemne jony są prawdziwym dobrodziejstwem zdrowotnym dla użytkowników.<

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Nie wiesz, czy współpraca z nami jest dla Ciebie? A może chcesz uzyskać więcej informacji? Napisz lub zadzwoń, a odpowiemy Ci na wszystkie pytania.

Klimatyzacja domowa to system, który kontroluje temperaturę, wilgotność i jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Jest to kluczowe dla utrzymania komfortu termicznego i zdrowia mieszkańców. Klimatyzacja domowa może obejmować zarówno systemy chłodzenia, jak i ogrzewania.

Koszty instalacji klimatyzacji domowej mogą się różnić, w zależności od wielu czynników, takich jak typ systemu klimatyzacji, wielkość domu i aktualna infrastruktura. Zazwyczaj jednak koszt ten stanowi jednorazową inwestycję, która przekłada się na długotrwały komfort i zdrowie mieszkańców.

Istnieje wiele typów klimatyzacji domowej, w tym jednostki typu split, klimatyzatory centralne i systemy multi-split. Wybór odpowiedniego typu zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i układu domu, budżetu oraz indywidualnych preferencji.

Wiele nowoczesnych systemów klimatyzacji domowej jest zaprojektowanych z myślą o efektywności energetycznej i może pomóc w zmniejszeniu kosztów energii. Szukaj jednostek z wysokim wskaźnikiem SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) lub EER (Energy Efficiency Ratio), które są standardowymi miarami efektywności energetycznej w branży klimatyzacyjnej.

Zaleca się przeprowadzanie regularnej konserwacji systemu klimatyzacji domowej co najmniej raz w roku, aby zapewnić jego optymalną wydajność i długowieczność. Regularne serwisowanie może obejmować czyszczenie i sprawdzanie elementów systemu, wymianę filtrów oraz kontrolę szczelności i poziomu czynnika chłodzącego. Wszystko to pomaga zapewnić, że system działa prawidłowo i efektywnie.