Klimatyzacja - montaż i serwis - Sieradz

Gdy w słoneczne, gorące, letnie dni temperatura w mieszkaniu jest wyższa niż optymalna, przy której czujemy się komfortowo zadajemy sobie pytanie co możemy zrobić, aby ją obniżyć?

Jednym z coraz powszechniejszych rozwiązań jest klimatyzacja, kiedyś uważana za dobro luksusowe, które spotykane jest w biurowcach, budynkach użytku publicznego bądź drogich apartamentach. 

Klimatyzacja - z czego jest zbudowana i jak działa?

Klimatyzacja to instalacja chłodnicza składająca się z dwóch urządzeń: jednostki zewnętrznej (agregatu) oraz jednostki wewnętrznej (parownika).

Jej działanie jest dosyć proste i można porównać je do działania domowej lodówki – tak samo jak pompy ciepła. Klimatyzacja to nic innego niż pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Czynnik chłodzący przemieszcza się w niej tzw. rurkami freonowymi, pomiędzy dwoma jednostkami. 

Klimatyzacja - zasada działania

Wewnątrz pomieszczenia montowana jest jednostka wewnętrzna wyposażona w parownik oraz wentylator. To właśnie to urządzenie dystrybuuje chłód do pomieszczenia jednocześnie zaciągając ciepłe powietrze.

Dzieje się tak dzięki czynnikowi chłodzącemu, który pod wpływem sprężania generuje chłód, który z kolei przekazywany jest do pomieszczenia.

Rozprężony czynnik chłodzący natomiast oddaje ciepło poprzez drugi wentylator, zamontowany w jednostce zewnętrznej, do otoczenia. 

 

Korzyści

Ogrzewanie

Dzięki możliwości odwrócenia zasady chłodzenia poza sezonem letnim klimatyzacji można używać jako systemu grzewczego. Taki rodzaj klimatyzatorów to tzw. rewersyjne pompy ciepła.

Oczyszczanie

Stosując odpowiednie filtry klimatyzacja może oczyszczać powietrze co szczególnie docenią alergicy.

Osuszanie

Zapewnia optymalną dla człowieka wilgotność 40 – 60 %, dzięki czemu w domu nie rozwijają się grzyby i pleśnie, nie powodując jednocześnie nadmiernego wysuszania powietrza.

Jonizowanie

Urządzenia wyposażone w jonizatory są nieco droższe ale produkowane przez nie ujemne jony są prawdziwym dobrodziejstwem zdrowotnym dla użytkowników.