Montaż instalacji CO i CWU

Instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Zajmiemy się kompleksowo montażem instalacji CO i CWU w Twoim domu.

CO i CWU Twojego domu!

CO i CWU to popularne skróty wykorzystywane w trakcie projektowania domów i ogólnie w branży ogrzewania. CWU to skrót od ciepła woda użytkowa. Nazywa on instalację służącą do ogrzewania wody, której używamy np. pod prysznicem.

CO to skrót od centralne ogrzewanie. Jest to instalacja wytwarzająca i rozprowadzająca energię cieplną po domu, celem ogrzania go. W naszej rzeczywistości działają różne rodzaje układu centralnego ogrzewania.

Układ grzejnikowy

W naszej praktyce spotykaliśmy i spotykamy zamontowane grzejniki: żeliwne, wysoko temperaturowe, stalowe V1, V2, V3 (grzejniki z jedną płytą grzewczą, dwiema lub trzema), niskotemperaturowe, konwektorowe lub klimakonwektorowe.

Podstawowa różnica między nimi, to materiał, z jakiego zostały wykonane. Kolejna to temperatura zasilania, przy której osiągają swoją moc grzewczą. Wraz ze zmianą przepisów tj. wymagań technicznych budynków, grzejniki zmieniały się na coraz nowsze modele, aż inwestorzy zaczęli montować grzejniki klimakonwektorowe (mające możliwość grzania i chłodzenia)

Układy ogrzewania płaszczyznowego

Najczęściej stosowany, to ogrzewanie podłogowe. To nic innego jak rurka PEX (rurka z wkładką aluminiową) lub PERT (rurka bez wkładki aluminiowej), rozłożona na warstwie styropianu lub innego materiału izolacyjnego, zatopiona w wylewce betonowej lub anhydrytowej. Układ charakteryzuje się bezwładnością, czyli czasem oczekiwania na odczuwalne zmiany temperatury powietrza.

Efektywność ogrzewania

W przypadku wylewki betonowej sięgające nawet do kilkunastu godzin, a w przypadku wylewki anhydrytowej kilka godzin. W obydwu przypadkach bezwładność zależy też od grubości wylewki. Im mniejsza grubość, tym mniejsza bezwładność.

Należy jednak pamiętać, że wylewka betonowa tzw. „Miksokret” minimalna grubość to 5,5 cm, zalecana około 7 cm. Wylewka anhydrytowa – minimalna grubość to 4,5 cm, zalecana – 5 cm.

Najlepszym i najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wykonanie ogrzewania podłogowego z wylewką anhydrytową. Najważniejsze zalety tego rozwiązania to:

  • niska temperatura zasilania na poziomie do 35° C,
  • mała bezwładność,

Wadą natomiast jest cena wylewki anhydrytowej.

Ogrzewanie podłogowe – aspekty techniczne

Wybierając ogrzewanie podłogowe, należy je wykonać z elementów uznanych producentów. Począwszy od wyboru rury po rozdzielacze ogrzewania podłogowego. Zaleca się, aby instalacja ogrzewania podłogowego rozłożona była w takich samych odstępach np. co 10 cm lub 15 cm (w zależności od grubości izolacji) spowoduje to równomierny rozkład temperatur. Długość pętli od belki zasilającej do belki powrotu nie może przekraczać 80-90 mb.

Rozłożenie dłuższych pętli spowoduje, powstawanie oporów dla przepływu ciepłej wody z nadajnika (np. Pompy ciepła, kotła gazowego lub innego) w konsekwencji czego pomieszczenia będą niedogrzane – jest to jeden z często spotykanych błędów instalatorskich.

Idąc dalej, aby usprawnić instalacje, trzeba będzie zastosować bardzo drogie, wysoce wydajne pompy obiegowe CO. Natomiast w przypadku wykonania instalacji bezbłędnie, zamontowana seryjnie automatyka pompy ciepła rozprowadzi ciepłą wodę w instalacji bez konieczności dodatkowych kosztów.

Należy pamiętać, że przerwanie pętli już po jej zalaniu wylewką spowoduje wyciek wody, utratę ciśnienia, zalanie podłogi, a tym samym wygeneruje ogromne koszty naprawy. W tym miejscu należy wspomnieć, aby instalator po skończonym montażu przeprowadził testy szczelności i zakończył montaż, przedkładając inwestorowi stosowny protokół oraz dokonał wpisów do dziennika budowy.

Sterowanie automatyczne ogrzewaniem

Z naszego doświadczenia wiemy, że bardzo często instalatorzy proponują inwestorowi sterowanie za pomocą automatyki w postaci termostatów pokojowych, siłowników zamontowanych na pętlach lub listwy sterującej zamontowanej w szafce rozdzielacza. Jednakże wymaga to, by na etapie rozkładania podłogówki rozprowadzić również przewody sterujące do termostatów oraz zasilające do rozdzielacza i listwy.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Nie wiesz, czy współpraca z nami jest dla Ciebie? A może chcesz uzyskać więcej informacji? Napisz lub zadzwoń, a odpowiemy Ci na wszystkie pytania.

Jest to rozwiązanie ciekawe, jednakże podnoszące znacznie koszt inwestycyjny oraz jest obarczone możliwością popełnienia błędów. Najczęściej popełnianym błędem to umiejscowienie termostatów pokojowych. Umieszczone w zasięgu promieni słonecznych, będą przekłamywać wyniki temperatury, co w efekcie spowoduje dyskomfort w użytkowaniu.

Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanicznych zaworów na rozdzielaczu i sterowanie ogrzewaniem podłogowym poprzez regulację ilości przepływu ciepłej wody przez instalację CO.

Podejmując decyzję o budowie domu, należy rozważyć jaki system ogrzewania wybierzemy. W całościowych kosztach eksploatacji / użytkowania domu to ogrzewanie stanowi największy koszt. Dlatego uważamy, że optymalnym rozwiązaniem jest wybór ogrzewania podłogowego. Produkcja niskiej temperatury zasilania układu CO jest mniej kosztowna niż wytworzenie wysokiej temperatury wymaganej przez grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Po pierwsze, jest bardziej efektywne energetycznie, ponieważ ciepło rozchodzi się równomiernie i wznosi się naturalnie. Po drugie, jest bardziej komfortowe, ponieważ podłogi są ciepłe pod nogami, a temperatura w pomieszczeniach jest bardziej jednolita. Wadą mogą być jednak wyższe koszty początkowe i instalacyjne oraz dłuższy czas reakcji na zmiany ustawień temperatury z powodu „bezwładności” systemu.

Grzejniki stalowe, żeliwne i konwektorowe różnią się pod względem materiału, z którego są wykonane, oraz sposobu dystrybucji ciepła. Grzejniki stalowe są lekkie i szybko się nagrzewają, ale też szybko tracą ciepło. Grzejniki żeliwne są cięższe, nagrzewają się wolniej, ale długo utrzymują ciepło. Grzejniki konwektorowe działają przez przepływ powietrza przez grzejnik, co powoduje szybkie ogrzewanie pomieszczenia. Wybór odpowiedniego grzejnika zależy od wielu czynników, w tym od budżetu, wymagań estetycznych i potrzeb energetycznych.

Instalacja systemu centralnego ogrzewania jest skomplikowanym zadaniem, które wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Błędy popełnione podczas instalacji mogą prowadzić do niewydolności systemu, niebezpieczeństwa pożaru lub innych problemów. Dlatego zdecydowanie zaleca się zatrudnienie doświadczonego i licencjonowanego instalatora do wykonania tego zadania.