pompy ciepła Sieradz – montaż i serwis

Zamontujmy w Twoim domu pompę ciepła

Zamontuj pompę ciepła i nie przejmuj się już ogrzewaniem, zamawianiem opału czy sprzątaniem po nim!

Korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań od:

Wymień kopciucha na pompę ciepła!

Zgodnie z uchwałami antysmogowymi, w większości kraju należy wymienić źródła ogrzewania opalane paliwem stałym do 01.01.2024 r. Województwa łódzkie, małopolskie i mazowieckie miały czas tylko do początku 2023.

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pobiera energię cieplną z jednego ośrodka i przenosi ją do drugiego. W zależności od typu urządzenia możemy pobierać energię cieplną z powietrza lub z ziemi. W związku z powyższym wyróżniamy powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe.

Dlaczego warto rozważyć pompę ciepła?

Oszczędności

Dobrze dobrana pompa ciepła pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej i opale.

Bezobsługowość

Skonfigurowany system sterowania zapewni Ci komfort i nie będzie wymagać Twojej obsługi.

Komfort

Koniec ze sprzątaniem popiołu, kopceniem i zamawianiem opału. Wykorzystasz ten czas lepiej.

Jak działa pompa ciepła?

W przypadku modeli typu powietrze-woda instalacja składa się z jednostki zewnętrznej (tzw. agregatu) oraz wewnętrznej (ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową lub osobnym zasobnikiem).

Pobieranie energii cieplnej z powietrza jest wykonywane przez agregat w sposób bardzo podobny do jednego z urządzeń, które niemal każdy z nas ma w domu. Lodówka – upraszczając – wydmuchuje z siebie ciepłe powietrze, w efekcie czego wewnątrz pozostaje chłodne.

Natomiast pompa ciepła działa odwrotnie – pochłania ciepłe powietrze, wydmuchując zimne. Pozyskana energia cieplna przekazywana jest do gazowego czynnika chłodniczego (najczęściej freon), który zostaje odparowany w parowniku.

Powstała para jest pobierana przez sprężarkę i podgrzewana. W kolejnym wymienniku ciepła (skraplaczu) czynnik chłodniczy jest skraplany i oddaje swoje ciepło do innego czynnika grzewczego, który jest w instalacji CO / CWU, czyli wody. Skroplony czynnik chłodniczy wraca do obiegu, gdzie jest rozprężany, a cały proces się powtarza.

Gdzie najlepiej sprawdzi się pompa ciepła?

Najlepiej sprawdzają się w nowych domach, w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych, czyli takich, gdzie do zasilania systemu CO nie jest wymagana wysoka temperatura, np.: ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe, które do zasilania potrzebują wody o temperaturze 35 – 45 stopni.

Jednakże w starszych domach sprawdzają się równie dobrze, przynosząc użytkownikom komfort i uwalniając ich od węgla.

Porównanie pompy ciepła do pieca węglowego

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które posiadają wiele udogodnień dla użytkownika, między innymi:

  • zawiera wbudowany system automatyzujący proces ogrzewania domu oraz wody użytkowej,
  •  jest urządzeniem All In One, to znaczy w jednej obudowie zajmującej około 1,5 metra kwadratowego zawiera wszystkie niezbędne elementy,
  • nie kurzy, więc może zostać zamontowana w pralni, a nawet w łazience,
  • jest urządzeniem o klasie energetycznej AA+

Piec węglowy natomiast jako niegdyś tradycyjne źródło ogrzewania domu i wody użytkowej jest nieekologiczny:

  • wytwarza kurz i pył węglowy w pomieszczeniu kotłowni,
  • emituje gazy cieplarniane, a także pyły PM 10 do atmosfery,
  • jego efektywność jest uzależniona od jakości i gigantycznej ilości węgla / ekogroszku,
  • dodatkowo jesteśmy zmuszeni do usuwania popiołu i czyszczenia przewodu kominowego.

Poznaj 15 powodów, dlaczego warto zamontować pompę ciepła

Koszty eksploatacyjne​ pomp ciepła

Koszty eksploatacyjne zależą od wielu czynników termiki domu w tym:

  • ilość i jakość zastosowanych dociepleń podłogi, ścian, stropu lub dachu,
  • temperatury powrotu z układu centralnego ogrzewania,
  • temperatury zasilania z nadajnika,
  • temperatury zewnętrznej,
  • rodzaju odbiornika ciepła (klasyczne grzejniki lub tzw. podłogówka),
  • rodzaju wentylacji w domu.

W starszych domach – około 10-letnich i starszych – koszty ogrzewania pompą ciepła są na poziomie kosztów ekogroszku, natomiast w nowszych budynkach z mieszanym odbiornikiem ciepła (grzejniki + podłogówka) będą nieco niższe o około 10-15%.

Pompa ciepła do chłodzenia domu

W przerwie od okresu grzewczego nie należy wyłączać pompy ciepła, a co za tym idzie, możemy z niej korzystać. Okazuje się, że niektóre modele mogą zostać wykorzystane do chłodzenia budynku. Jak się okazuje chłodzą równie skutecznie jak ogrzewają.

Chłodzenie może odbywać się aktywnie bądź pasywnie. Aktywne chłodzenie to takie, w którego trakcie wykorzystywana jest sprężarka, natomiast pasywne to takie, w którego trakcie chłodzenie przebiega poprzez pracę pomp obiegowych w budynku.

Jednakże chłodzenie pasywne jest możliwe tylko w przypadku gdy stosujemy system połączony z gruntem lub wodą gruntową. Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne możemy uzyskać gdy w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

Jednakże, jeśli chcesz zdecydować się na taką formę chłodzenia w domu, musisz pamiętać o tym, że należy dostosować odbiorniki ciepła również do funkcji chłodzenia i dodatkowo należy pamiętać o kontrolowaniu punktu rosy powietrza, a także jak zapobiegać powstawaniu kondensatu lub jak go usuwać.

Pompy ciepła od sprawdzonych producentów

Dla naszych klientów dobieramy produkty uznane przez nas jako specjalistów, ale także jako użytkowników, bowiem sami w naszych domach korzystamy z wyżej wymienionych urządzeń.

Sprawdzone urządzenia

Pompy ciepła od sprawdzonych producentów

Są to uznani na rynku producenci, a ich produkty mają najwyższą moc grzewczą w najbardziej skrajnych temperaturach zewnętrznych, bez użycia grzałki elektrycznej. To znaczy, że są one najbardziej wydajne na tle konkurencji nawet w temperaturach ujemnych.

Wiodący producenci na rynku

Dla naszych klientów dobieramy produkty uznane przez nas jako specjalistów, ale także jako użytkowników, bowiem sami w naszych domach korzystamy z wyżej wymienionych urządzeń.

Co mówią o współpracy z nami klienci?

5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
5 star rating
Pół roku temu zapadła decyzja o zmianie źródła ciepła do ogrzewania domu. Wybór padł na firmę A2Energy i pompę ciepła Mitsubishi zubadan. I to był strzał w 10. Pełen profesjonalizm począwszy od wyjaśnienia wszystkich niejasności poprzez montaż czy serwis. Przy okazji została założona też instalacja fotowoltaiczna. Dlatego jeśli ktoś szuka to polecam firmę A2 Energy na pewno będą Państwo zadowoleni. MEGA POZYTYW DLA A2Energy.
Maciej

Gwarancja na pompę ciepła

Najczęściej spotykana na tym rynku gwarancja jest na okres 5 lat, jednakże jest to możliwe tylko przy spełnieniu kilku istotnych warunków:

  • montaż i uruchomienie urządzenia wykonała firma mająca autoryzację producenta,
  • wykonywane są okresowe przeglądy gwarancyjne urządzenia.

Należy pamiętać, iż awaryjność urządzeń zależy od ich jakości. Na rynku mamy wielu producentów, jednakże przy wyborze urządzenia i konkretnego producenta należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Nie należy kierować się tylko ceną, bowiem nawet najdroższe urządzenia mogą wymagać serwisu lub naprawy. Jednakże uznani producenci podają, iż serce instalacji, czyli sprężarka jest w stanie pracować od 20 do 25 lat.

Dlatego w trakcie doboru odpowiedniego urządzenia należy uwzględnić również to czy serwis lub gwarant będzie w stanie szybko zareagować, tak abyśmy mogli cieszyć się pompą ciepła przez wiele lat.

Możesz uzyskać nawet 5 lat gwarancji!

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Nie wiesz, czy współpraca z nami jest dla Ciebie? A może chcesz uzyskać więcej informacji? Napisz lub zadzwoń, a odpowiemy Ci na wszystkie pytania.

Jedyną dobrą odpowiedzią jest „to zależy”. Oferowane przez nas pompy ciepła (typu split) firmy Daikin lub Mitsubishi Electric wraz z montażem kosztują średnio od 35 000 zł.

W przypadku wymiany źródła ogrzewania można otrzymać nawet 27 000. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów beneficjenta i klasy energetycznej urządzenia. Sprawdź dofinansowania do pomp ciepła.

Są to skróty kolejno od centralne ogrzewanie oraz ciepła woda użytkowa. Terminy te odnoszą się do instalacji ogrzewania oraz wodnej w domu. Sprawdź instalacje CO I CWU

Najczęściej spotykana na rynku gwarancja jest na okres 5 lat. Awaryjność tych urządzeń zależy od ich jakości. Sprężarka – czyli serce pompy według producentów może pracować nawet 20-25 lat. Analogicznie nawet najdroższe samochody wymagają czasem serwisu.

Dobór mocy pompy zależny jest od wielu czynników takich jak: typ odbiorników ciepła, całkowita powierzchnia użytkowa budynku, ilość przegród w budynku (drzwi, okna), izolacja budynku, grubość ścian i ich przenikalność cieplna. Sprawdź jak wygląda proces doboru pompy ciepła!

Ogrzewanie nowego, docieplonego domu 130 m², z mieszanymi odbiornikami ciepła (podłogówka + grzejniki niskotemperaturowe) w Polsce kosztuje średnio 2 000 zł rocznie. (Dane bazują na informacjach podanych przez naszych klientów i naszych doświadczeniach) (Dane z przełomu lat 2020/2021)

Budując nowy dom, możesz skorzystać z programu Moje Ciepło. Szczegóły znajdziesz na stronie rządowej programu. Program ruszył w drugim kwartale 2022r.

Jednostka zewnętrzna – agregat – powinna zostać umieszczona w nienasłonecznionym miejscu oraz tak by można było łatwo odprowadzać skropliny. Zobacz artykuł co zrobić ze skroplinami z pompy ciepła.

Pompę ciepła typu monoblok może zamontować każdy, znający się na tym hydraulik (jednakże nie będzie on mógł serwisować urządzenia bez f-gazów), natomiast do instalacji pomp ciepła typu split wymagane są uprawnienia tzw. F-Gazy oraz odpowiednie, certyfikowane urządzenia.

Nie ograniczamy naszej działalności do jednej miejscowości. Jednakże na tę chwilę najwięcej prac wykonaliśmy w samym Sieradzu i okolicach takich jak: Zduńska Wola, Kępno, Wieruszów, Wieluń, Chojne, Oleśnica czy Turek. Obsługujemy głównie województwa łódzkie, wielkopolskie oraz dolnośląskie.