Pierwszy etap doboru to wywiad, musimy zebrać szczegółowe informacje o budynku. Kluczowy jest jego typ oraz wymiary, grubości ścian zewnętrznych, a także materiały użyte do ich budowy. Przyda się również wiedza na temat użytych materiałów izolacyjnych dachu oraz podłogi na parterze (lub w piwnicy, jeśli takowa jest).

Pierwszy etap – stan faktyczny

Poprzez „typ budynku” rozumiemy np.: dom wolnostojący, bliźniak, dom szeregowy lub mieszkanie w bloku. Niestety nie do każdego typu budynku powinno stosować się taki sam typ pompy ciepła. Ważna jest również konstrukcja budynku tzn. czy jest on murowany lub z drewna, czy też jego konstrukcja jest szkieletowa – wykonana z drewna, natomiast wypełnieniem ścian jest izolacja.

Wymiary budynku i jego konstrukcja

Wymiary budynku oraz kształt jego obrysu posłużą do ustalenia powierzchni gruntu, którą zajmuje dany budynek oraz jego kubatury. Kolejnym ważnym aspektem jest to, które piętra są ogrzewane, jaka jest ich wysokość, a także to jaki kształt ma nasz dach.

Przenikalność cieplna ścian

Ważną informacją w celu ustalenia zapotrzebowania energetycznego budynku jest całkowita grubość ścian, materiał, z jakiego zostały wykonane, a także ich izolacja i dociepleń jeśli w ogóle są zastosowane.

Kolejny ważny element to ilość oraz wymiary okien, większych przeszkleń oraz drzwi wejściowych i/lub balkonowych w części ogrzewanej budynku. W ramach liczenia okien należy zwrócić uwagę na to czy są to nowe okna trójszybowe, które zapewniają lepszą izolację czy też stare z dwiema lub jedną szybą.

Izolacja budynku

Należy zastanowić się, czy budynek w ogóle jest izolowany, zarówno od góry – izolacja dachu, jak i od dołu – izolacja podłogi. Ważny jest typ tej izolacji oraz jego grubość, gdyż każdy z wykorzystywanych materiałów ma inną przenikalność cieplną.

Komfort, czyli temperatura otoczenia  oraz wody użytkowej

W tym miejscu musimy zastanowić się jaka temperatura daje nam komfort w tych najbardziej skrajnych momentach tj. np. zimą. Standardowo przyjmuje się tutaj wartość min. 21 °C.

W przypadku temperatury wody użytkowej ważne jest też to, ile osób korzysta z ciepłej wody, ale też to jak często i w jaki sposób jest ona wykorzystywana.

Zużycie paliwa

Ta pozycja dotyczy domów, które przechodzą termomodernizacje. By obliczyć realne zapotrzebowanie na ciepło, przyda się rodzaj paliwa, ilość jego zużycia (w tonach) oraz uśredniony, całościowy koszt.

Audyt energetyczny – obliczenia

Ostatni etap to obliczenia. Posiadając wszystkie powyższe dane, możemy wykonać audyt energetyczny. Jednym ze specjalistycznych programów do tego typu celów jest Arcadia Thermo, innym powszechnie dostępnym jest aplikacja w serwisie ciepło właściwe.

Należy pamiętać, iż nawet twórcy tej aplikacji informują o tym, że uzyskane wyniki są szacunkowe. Po wykonaniu audytu i określeniu mocy urządzenia należy dobrać urządzenie pod względem temperaturowym (temperatury zasilania układu CO).

Dobór pompy ciepła – model i typ

W zależności od określonej temperatury zasilania CO mamy do dyspozycji dwa typy: powietrzne i gruntowe. Pompy powietrzne dzielą się na niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe. Urządzenie typu powietrze / woda – niskotemperaturowe (LT) można zastosować do budynków z ogrzewaniem podłogowym, mieszanym (grzejniki i podłogówka) lub grzejnikami typu V2 lub V3 (dwie płyty grzewcze lub trzy) z temperaturą zasilania zimą na poziomie max 65 °C.

Stare budynki i wysokotemperaturowe odbiorniki ciepła

W przypadku grzejników żeliwnych należy zastosować pompę ciepła wysokotemperaturową (HT) o podwójnym stopniu sprężania, która emituje temperaturę zasilania około 70-80 º C. Takie urządzenie musi być zamontowane w domach, gdzie są grzejniki starego typu, żeliwne lub rurowe, lub brak jest ociepleń przegród. W tym miejscu chcielibyśmy zauważyć, że lepszym rozwiązaniem, jest wykonać termomodernizację budynku niż montować urządzenie typu HT – „high temperature”.

Weryfikacja instalatorów – postaw na ekspertów!

Dobór pompy ciepła to rozbudowany proces, który jest oparty o dane, które specjalista pozyska od inwestora. Nie da się rzetelnie dobrać mocy pompy bez takich informacji. Dlatego jeśli firma / monter oferuje od razu konkretny model i konkretną moc urządzenia, a nie posiada takich informacji, powinniśmy się zastanowić czy mamy do czynienia z profesjonalistą.

Często zadawane pytania

Pierwszym etapem jest zebranie szczegółowych informacji o budynku, takich jak jego typ, wymiary, grubość ścian zewnętrznych i materiały użyte do ich budowy. Ważne są również informacje o izolacji dachu i podłogi.

Tak, różne typy budynków mogą wymagać różnych typów pomp ciepła. Konstrukcja budynku, czy jest on murowany, z drewna czy jego konstrukcja jest szkieletowa, także ma znaczenie.

Całkowita grubość ścian, materiał, z jakiego zostały wykonane, a także ich izolacja i docieplenie, jeśli są zastosowane, są istotne dla ustalenia zapotrzebowania energetycznego budynku.

Tak, musimy zastanowić się, jaka temperatura daje nam komfort w najbardziej skrajnych momentach, takich jak zima. Standardowo przyjmuje się tutaj wartość min. 21 °C.

Potrzebny jest rodzaj paliwa, ilość jego zużycia (w tonach) oraz uśredniony, całościowy koszt.

Dobór pompy ciepła to rozbudowany proces, który jest oparty o dane, które specjalista pozyska od inwestora. Rzetelny dobór mocy pompy nie jest możliwy bez takich informacji, dlatego warto korzystać z usług ekspertów.