Często zadawane pytania na temat pomp ciepła

Lista najczęściej zadawanych pytań na temat pomp ciepła i nasze odpowiedzi na nie. (kliknij pytanie by zobaczyć odpowiedź)

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jedyną dobrą odpowiedzią jest „to zależy”. Oferowane przez nas pompy ciepła (typu split) firmy Daikin lub Mitsubishi Electric wraz z montażem kosztują średnio od 35 000 zł.

Jak duże dofinansowanie mogę otrzymać do pompy ciepła?

W przypadku wymiany źródła ogrzewania można otrzymać nawet 27 000. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów beneficjenta i klasy energetycznej urządzenia. Sprawdź dofinansowania do pomp ciepła.

Co to jest CO i CWU?

Są to skróty kolejno od centralne ogrzewanie oraz ciepła woda użytkowa. Terminy te odnoszą się do instalacji ogrzewania oraz wodnej w domu. Sprawdź instalacje CO I CWU

Jak duża jest awaryjność pompy ciepła? Czy w ramach usługi otrzymuje gwarancję?

Najczęściej spotykana na rynku gwarancja jest na okres 5 lat. Awaryjność tych urządzeń zależy od ich jakości. Sprężarka – czyli serce pompy według producentów może pracować nawet 20-25 lat. Analogicznie nawet najdroższe samochody wymagają czasem serwisu.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Dobór mocy pompy zależny jest od wielu czynników takich jak: typ odbiorników ciepła, całkowita powierzchnia użytkowa budynku, ilość przegród w budynku (drzwi, okna), izolacja budynku, grubość ścian i ich przenikalność cieplna. Sprawdź jak wygląda proces doboru pompy ciepła!

Ile kosztuje ogrzewanie domu 130 m² pompą ciepła?

Ogrzewanie nowego, docieplonego domu 130 m², z mieszanymi odbiornikami ciepła (podłogówka + grzejniki niskotemperaturowe) w Polsce kosztuje średnio 2 000 zł rocznie. (Dane bazują na informacjach podanych przez naszych klientów i naszych doświadczeniach) (Dane z przełomu lat 2020/2021)

Czy budując nowy dom, mogę uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

Budując nowy dom, możesz skorzystać z programu Moje Ciepło. Szczegóły znajdziesz na stronie rządowej programu. Program ruszył w drugim kwartale 2022r.

Gdzie powinna być zamontowana jednostka zewnętrzna pompy ciepła?

Jednostka zewnętrzna – agregat – powinna zostać umieszczona w nienasłonecznionym miejscu oraz tak by można było łatwo odprowadzać skropliny. Zobacz artykuł co zrobić ze skroplinami z pompy ciepła.

Kto może zamontować pompę ciepła?

Pompę ciepła typu monoblok może zamontować każdy, znający się na tym hydraulik (jednakże nie będzie on mógł serwisować urządzenia bez f-gazów), natomiast do instalacji pomp ciepła typu split wymagane są uprawnienia tzw. F-Gazy oraz odpowiednie, certyfikowane urządzenia.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

Skontaktuj się