Często zadawane pytania na temat pomp ciepła

Lista najczęściej zadawanych pytań na temat pomp ciepła i nasze odpowiedzi na nie. (kliknij pytanie by zobaczyć odpowiedź)

Jedyną dobrą odpowiedzią jest „to zależy”. Oferowane przez nas pompy ciepła (typu split) firmy Daikin lub Mitsubishi Electric wraz z montażem kosztują średnio 35 000 zł.

W przypadku wymiany źródła ogrzewania najczęściej inwestorzy otrzymują z programu Czyste Powietrze około 13 500 zł. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodów beneficjenta i klasy energetycznej urządzenia. Sprawdź dofinansowania do pomp ciepła.

Są to skróty kolejno od centralne ogrzewanie oraz ciepła woda użytkowa. Terminy te odnoszą się do instalacji ogrzewania oraz wodnej w domu. Sprawdź instalacje CO I CWU

Najczęściej spotykana na rynku gwarancja jest na okres 5 lat. Awaryjność tych urządzeń zależy od ich jakości. Sprężarka – czyli serce pompy według producentów może pracować nawet 20-25 lat. Analogicznie nawet najdroższe samochody wymagają czasem serwisu.

Dobór mocy pompy zależny jest od wielu czynników takich jak:
  • typ odbiorników ciepła,
  • całkowita powierzchnia użytkowa budynku,
  • ilość przegród w budynku (drzwi, okna),
  • izolacja budynku,
  • grubość ścian i ich przenikalność cieplna.
Sprawdź jak wygląda proces doboru pompy ciepła!

Ogrzewanie nowego, docieplonego domu 130 m², z mieszanymi odbiornikami ciepła (podłogówka + grzejniki niskotemperaturowe) w Polsce kosztuje średnio 2 000 zł rocznie. (Dane bazują na informacjach podanych przez naszych klientów i naszych doświadczeniach)

Jeśli planujesz budowę domu w 2022r. to będziesz mógł skorzystać z nowego programu Moje Ciepło. Szczegóły znajdziesz na stronie rządowej programu. Program rusza w drugim kwartale 2022r.

Jednostka zewnętrzna – agregat – powinna zostać umieszczona w nienasłonecznionym miejscu oraz tak by można było łatwo odprowadzać skropliny. Zobacz artykuł co zrobić ze skroplinami z pompy ciepła.

Pompę ciepła typu monoblok może zamontować każdy, znający się na tym hydraulik (jednakże nie będzie on mógł serwisować urządzenia bez f-gazów), natomiast do instalacji pomp ciepła typu split wymagane są uprawnienia tzw. F-Gazy oraz odpowiednie, certyfikowane urządzenia.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas!

Skontaktuj się