Kilka ostatnich dni było bardzo słonecznych, co widać w pracy instalacji fotowoltaicznych. Poprawne dobranie poszczególnych jej komponentów do pracy ze „sobą” (falownik + panel + konfiguracja) oraz odpowiedni montaż dają wysoką gwarancję wydajności, którą ogranicza jedynie projekcja słoneczna w danym dniu.

Wykresy działania fotowoltaiki na przełomie zimy i wiosny

Wykres efektywności fotowoltaiki wiosną - produkcja energii elektrycznej

Na tych przykładach widać, że instalacje pracują bardzo wydajnie i nie ma błędów „wysokiego napięcia w sieci”, które powoduje częste ich wyłączanie.

Praca fotowoltaiki wiosną - wykresy efektywności - A2 Energy

Błąd wysokiego napięcia w sieci generowany jest w rejonach, gdzie transformator obsługujący dany teren musi „operować” z dużą ilością instalacji fotowoltaicznych, a sam jest już „sprzed” epoki oraz gdy linie przesyłowe również nie są najwyższej jakości.

Fotowoltaika na przełomie zimy i wiosny - wykresy produkcji - A2 Energy

Dlatego też użycie dobrych jakościowo komponentów samej instalacji fotowoltaicznej i sama jakość montażu jest jednym z elementów mających wpływ na dalszą pracę. 

Wyłączanie się instalacji fotowoltaicznej

Często spotkać można telefon z uwagami klienta „bo moja instalacja się wyłączyła”, gdzie przyczyną jest zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej i prośbą (nieraz wręcz próbami wymuszenia), takich ustawień falownika, by on mimo tego wysokiego napięcia dalej pracował. 

To nie jest bezpieczna droga eksploatacji – dla bezpieczeństwa instalacji i inwestora nie wprowadzamy takich zmian, bo może to przynieść efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Skutki wysokiego napięcia w sieci

Wysokie napięcie w sieci elektrycznej prowadzić może do uszkodzenia naszych domowych urządzeń elektrycznych. Nie muszą się one uszkodzić „od razu”, ale długotrwałe działanie wysokiego napięcia może zmniejszyć trwałość poszczególnych komponentów np.: pompy ciepła, którą zainstalowaliśmy sobie do ogrzewania domu.

Czy warto dla tych kilku przerw w działaniu fotowoltaiki ryzykować kosztowniejszą naprawę innego sprzętu elektronicznego?

Ustawienia pracy falownika określają polskie normy do pracy w sieci energetycznej i należy ich przestrzegać. A dostosowanie polegać ma na fizycznym dopasowaniu wszystkich urządzeń w sieci, a nie wychodzenia poza zakres tych norm.