W okresach przejściowych zmian pogodowych tj. zmiany z zimy na wiosnę często spotykamy się z takimi pytaniami od naszych klientów. Odpowiedź wydaje się prosta, ale czy aby na pewno?

Pompa ciepła służy przede wszystkim do utrzymania ciepła wewnątrz domu (w układach CO i CWU) w każdych warunkach atmosferycznych. Wiodący producenci tych urządzeń już w podstawowych modelach dają nam możliwość wygodnego sterowania jej pracą. Oprócz tego, co urządzenie „ma robić”, możemy jej wskazać zakres „kiedy ma to robić”.

Prawidłowe ustawienia pompy ciepła

Służy to nam do uzyskania jak największego komfortu jej używania. Urządzenie raz włączone do sieci, odpowiednio zaprogramowane, będzie pracowało bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Pierwsze uruchomienie, tak ważne dla poprawnej pracy urządzenia, często jest marginalizowane przez samych instalatorów oraz użytkowników.

To na tym etapie ustalamy sposób pracy urządzenia, warunki jego pracy w zależności od miejsca montażu i oczekiwań użytkownika. To jest ten ostatni moment kiedy instalator może wykazać się swoją wiedzą, a użytkownik swoimi wymaganiami tak, by to spotkanie było ostatnim dla obu stron, a przyniosło tylko zadowolenie.

Skorzystaj z wiedzy instalatora pompy ciepła

Instalator ma największą wiedzę dotyczącą sposobu pracy urządzenia (przynajmniej powinien). Natomiast użytkownik ma największą wiedzę na temat komfortu, jakiego oczekuje w zakresie grzania domu i ciepłej wody użytkowej. Wymiana tych informacji pozwoli uniknąć błędnych ustawień urządzenia, jego błędnej pracy, a co za tym idzie – brak komfortu cieplnego w domu.

W zależności od typu urządzenia, czy jest to układ tylko CO lub tylko CWU, bądź mieszany, to producent skonstruował swoje urządzenie m.in. z zamiarem jego trwałej i bezawaryjnej pracy. Nie odbędzie się ona niestety bez naszej drobnej ingerencji. Urządzenia te pracują przecież w różnych warunkach.

Dotyczy to przede wszystkich czynnika grzejącego (bądź chłodzącego), jaki został zastosowany w naszym układzie CO ( i / lub CWU). Jest to najczęściej zwykła woda, a czasem inne preparaty antyzamarzające. Czynnik ten będzie przenosił wszystko, co będzie w tym układzie. Woda między innymi powoduje osadzanie się kamienia. A kamień jak wiemy, jest bardzo częstą przyczyną awarii.

Zobacz jakie pompy ciepła my montujemy: Daikin oraz Mitsubishi Electric

Konsekwencje wyłączenia pompy ciepła

Odłączenie urządzenia z „prądu” – popularne „zdjęcie bezpiecznika”, powoduje, że urządzenie nie ma zasilania elektrycznego. Czyli nie działa w ogóle, nie włącza się, nie pracuje. Nie może też przeprowadzać żadnych funkcji testowych. Tak! Urządzenie samo się włącza i pracuje!

Producenci zabezpieczają się przed tzw. długotrwałym postojem i w „logice pracy” urządzenia zaszywają polecenia samoistnego rozpoczęcia pracy w różnych warunkach na różny okres czasu. Pompa ciepła od czasu do czasu (w zależności od producenta może to być 2-3 razy w tygodniu, lub nawet dziennie) uruchamia swoje podzespoły, by je sprawdzić.

Dotyczy to przede wszystkim pomp obiegowych i zaworów mieszających (trójdrogowych lub innych). Chroni się tym samym przed „zastaniem”. Długotrwały przestój pompy obiegowej w wodzie mającej dużo kamienia lub innych zanieczyszczeń, może spowodować uszkodzenia w trakcie jej rozruchu. Może ona się, popularnie mówiąc „zatrzeć”. Zawory mieszające, trójdrogowe również mogą się zablokować w jednej pozycji.

Montaż i pierwsza konfiguracja pompy ciepła

Automatyka wbudowana w urządzenie ma zapewniać również komfort. Tak, by nie było potrzeby co sezon włączać, bądź wyłączać urządzenia. Wystarczy raz wskazać zakres temperatury zewnętrznej pracy naszego urządzenia i gotowe! Ustalamy, że przy temp. zewnętrznej np. +18 0C urządzenie ma odłączyć ogrzewanie CO, co powoduje, iż dom się nie przegrzewa, a energia się nie zużywa.

Chcesz poznać naszą ofertę? Napisz do nas!

Pomiar temperatury

Tu ważne jest miejsce pomiaru temperatury zewnętrznej, na podstawie której ta logika ma zadziałać. Często instalatorzy nie zwracają na to uwagi i montują jednostkę zewnętrzną w miejscu bardzo nasłonecznionym (południowy kierunek świata). W jednostce zewnętrznej jest czujnik temperatury, który wykorzystywany jest do procesów technologicznych pompy. Decyduje on m.in. również o automatyce pracy urządzenia.

Wyobraźmy sobie okres przejściowy pogody (zmiana zimy na wiosnę), agregat jest wystawiony na południe, a większość domu zacieniona. Co nastąpi? Czujnik temperatury zewnętrznej przy błędnym zaprogramowaniu wyłączy ogrzewanie w domu, słońce nie zdąży go nagrzać, ale zdąży nagrzać czujnik temperatury. Czyli w cieniu +10 0C, w słońcu + 20 0C natomiast nasz komfort cieplny zostanie zaburzony.

Podsumowanie

To tylko podkreśla, iż instalator powinien uzgodnić, już na etapie samego doboru urządzenia, miejsce jego pracy oraz rodzaj komfortu, jaki użytkownik chce osiągnąć. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć pełne zadowolenie w przyszłym użytkowaniu. To są wartości dodane, których nie przeliczymy na wartości pieniężne.

Nie wyłączaj pompy ciepła!

Dobry instalator to taki o którym nie pamiętamy! Przyszedł, wysłuchał, zamontował urządzenie, a ono robi dokładnie to, co chcemy w każdych warunkach. Urządzenie działa, jest ciepło, a my jako użytkownicy nie musimy myśleć o jego pracy. Reasumując, można wyłączyć proces, którego się nie używa. Ale nie wyłączajmy myślenia – dajmy prąd urządzeniu, by myślało za nas.

Zamontujemy Ci pompę ciepła! Sprawdź jakie urządzenia montujemy i skontaktuj się z nami!