Każdy staje przed takim dylematem w trakcie budowy domu. W zasadzie to na początku jeszcze na fazie projektowania musimy wybrać, jakie będzie w nim źródło ciepła. Bez niego budynek nie zostanie oddany.

Zbudowaliśmy dom

To może tak: wyobraźmy sobie, że ten dom już stoi i już go nawet użytkujemy. I to ładnych parę lat, a nawet kilkanaście. Co za tym idzie? Jesteśmy starsi o te kilkanaście lat. Tak, czas biegnie nieubłaganie. Chcielibyśmy zawsze mieć najlepsze zdrowie, chęci i wolę do czynienia tego samego, co jeszcze te naście lat temu!

I tak: wczoraj była niedziela, przyjechali znajomi, zasiedzieliśmy się trochę, zaspaliśmy. Dziś jest poniedziałek, trzeba wstać do pracy, dzieciom zrobić śniadanie, spakować i zawieźć je do szkoły. Aha, piec przestał grzać… Skończyło się paliwo. Mieliśmy wczoraj zasypać, ale znajomi wpadli, nie chciało nam się brudzić i marnować czasu.

Od czego to się zaczęło?

Na początku budowy domu wybraliśmy piec na paliwo stałe. Był tańszy niż każde inne źródło ciepła. Sąsiedzi zachwalali producenta, w rodzinnym domu też przecież był piec. Co prawda, jest ciepło w domu, ale musimy regularnie uzupełniać podajnik paliwa stałego.

I żeby do tego nie dopuścić, wybierzmy rozsądnie. Spójrzmy w przyszłość, ale dalej niż tylko na najbliższe miesiące. Źródło ciepła ma nam zapewnić oczekiwaną przez nas temperaturę w domu, ale również komfort użytkowania!

Są różne rozwiązania, by to osiągnąć. Pokażemy Państwu, że wykorzystanie pompy ciepła do tego celu, nie musi być droższe od tradycyjnych sposobów ogrzewania, stosowanych w naszych rodzinnych domach.

Koszty tradycyjnej instalacji z piecem

Otóż, dom to wielka konstrukcja. Ma mieć pokoje do odpoczynku, zabaw dla dzieci, codziennego przebywania, spania, łazienki, kuchnie, korytarze. Dodatkowo musimy pamiętać o kotłowni – piec musi gdzieś stać, prawda? Do tego jeszcze magazyn dla ekogroszku, najlepiej z łatwym dostępem. Nie można zapomnieć również o kominie!

Kotłownia – pomieszczenie zgodne z wymogami

To wszystko kosztuje sporo pieniędzy. Policzmy dla domu o pow. ok. 120 m2, piec średniej jakości – ok. 7 tyś. zł, budowa instalacji kominowej średnio 2,5 tys. zł nawet do 5 tys. zł w zależności od wysokości budynku i sposobu wykończenia nad kalenicą. Wydzielone pomieszczenie techniczne z własnym wejściem i powierzchnią ok. 9 m2 – zgodnie z przepisami (same drzwi zewnętrzne stanowiące przegrodę PPOŻ) to koszt ok. 3 tys. zł, a jeśli do kotłowni jest wejście też od strony domu – by zimą nie wychodzić na dwór?

Wyposażenie kotłowni

Armatura kotłowni w postaci zbiornika CWU, pompki obiegowe CO i CWU, zawór trójdrożny, automatyka  do sterowania to kolejne ok. 3 tys. zł, odbiory techniczne przez „kominiarzy” – 200 – 500 zł. Samo wybudowanie kotłowni to koszt ok. 15 tys. zł. Dodajmy inne, nieprzewidziane, wynikłe w trakcie koszty i otrzymujemy, nie mniej niż 30 tys. zł. Doliczmy jeszcze te niepoliczalne koszty jak rozładunek ekogroszku (transport gratis, ale rozładunek i wniesienie do kotłowni już nie), sprzątanie i przede wszystkim czas, który musimy temu poświęcić.

Czy musisz budować kotłownie?

Gdyby tak nie budować komina w domu? Pominąć oddzielne pomieszczenie techniczne? Z pomieszczenia technicznego zrobić np.: pralnię? Pompa ciepła do takiego budynku, kosztuje ok. 30 tys. zł. Przecież to więcej niż za sam piec!

Tak, za sam piec. Jak dobrze zaprojektujemy dom, to nie musimy mieć oddzielnych drzwi – spełniających pojawiające się coraz częściej obostrzenia, w przepisach budowlanych i przeciwpożarowych – w pomieszczeniu technicznym, bez których nie uzyskam zgody na budowę. Mamy 3 tys. lub więcej w kieszeni!

Chcesz założyć pompę ciepła w swoim domu? Czekamy na Twoją wiadomość!

Oszczędności przy wyborze źródła ciepła

Nie musimy budować instalacji kominowej – 2,5 tys., zł w kieszeni w przypadku domu parterowego. To już minimum 5,5 tys. . Odbiory kominiarzy odpadają. Dają kolejne 200-500 zł. Mamy 6 tys. zł, dodajmy koszt pomieszczenia i kolejne pieniądze w kieszeni.

Nadal drożej niż za sam piec! Słowo klucz „sam”, to dlaczego pompa ciepła jest lepsza?

Nowe technologie grzewcze

Bo daje mi to samo co ten piec, ale poza tym niezależność, swobodę i komfort użytkowania. Jest drożej, bo technologia zawsze kosztuje. Wygoda i komfort użytkowania to również bardzo ważne kwestie. Czy stać mnie teraz na to?

Odpowiedzmy sobie, ale patrząc na kolejne 10-15 lat. Zimą, gdy musimy pilnie wyjechać do pracy, w domu zostaje rodzina, której trzeba zapewnić ciepło, ale nie mamy czasu, by jeszcze biec, załadować piec.

Pompa ciepła wielkości lodówki, estetyczna, cicha – stoi sobie w kącie łazienki, spiżarni, bądź w rogu garażu, dając mi ciepło kiedy chcę i ile chcę.

Wybierz pompę ciepła Daikin lub Mitsubishi Electric!

A2 Energy

Podsumowanie

Koszt całej instalacji tradycyjnej w stosunku do nowych technologii, w zależności od wykorzystanych elementów może być całościowo tańszy średnio o ok. 5-10 %. Pytanie, czy będzie bardziej funkcjonalny? Nasze potrzeby i możliwości z biegiem czasu się zmieniają. Należy pamiętać, że koszt dostosowania instalacji na późniejszym etapie jest zdecydowanie większy od jej wybudowania.

Kolejny argument to ekologia! Nawet jeśli nie odejdziemy od paliw kopalnianych w najbliższych latach, to należy o tym pamiętać. Postęp technologiczny wymusza na nas stosowanie energii elektrycznej. Przygotowanie jej w elektrowniach będzie „czystszym” sposobem niż w naszych domach.

Czas to pieniądz!

Koszty wykonania wyżej wymienionych prac będą zależne od projektu domu. Dlatego wybierz odpowiednie źródło ciepła czym prędzej. Chętnie doradzimy Ci już na etapie projektowania domu!

Spodoba Ci się również:

Dofinansowanie do pomp ciepła

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Jak zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed zamarzaniem?