Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to instalacja, która zapewnia stały obieg wody do punktów poboru CWU. W szczególności tych najbardziej oddalonych od zasobnika np.: baterii umywalkowej, baterii w wannie czy pod prysznicem.

Szukasz sprawdzonej firmy do montażu całej instalacji CO i CWU? Napisz do nas!

Czy warto zadbać o cyrkulację ciepłej wody użytkowej w domu?

To oczywiście zależy…

A od czego? Między innymi od tego, czy chcemy mieć komfort użytkowania czy ekonomię użytkowania. A to znów jest powiązane z rodzajem poprowadzonej fizycznie instalacji ciepłej wody użytkowej, jak i choćby naszym stylem życia, który wpływa na ilość i czas poboru tejże ciepłej wody użytkowej.

Instalacja ciepłej wody użytkowej musi mieć poprowadzoną dodatkową linię zasilająco/odbiorczą do wszystkich punktów poboru wody, aby móc korzystać z funkcji „cyrkulacji”. Ta linia najlepiej, żeby była połączona bezpośrednio z urządzeniem produkującym (magazynującym) tę ciepłą wodę użytkową (zbiornikiem CWU).

Komfort korzystania z cyrkulacji CWU

Wtedy jej uruchomienie da nam możliwie najkrótszy czas dostępu do ciepłej wody w każdym punkcie instalacji. Ale tylko wtedy, gdy zamontowana na tym układzie będzie dodatkowa pompa obiegowa, która będzie włączona w chwili zapotrzebowania na tę ciepłą wodę.

W przypadku jej nie działania, układ ten będzie się zachowywał jak normalny układ wodny bez cyrkulacji – czas dostępu do ciepłej wody będzie wydłużony o czas przepłynięcia ciepłej wody ze zbiornika CWU do punktu poboru przez całą długość instalacji.

Zadaniem pompy obiegowej na układzie cyrkulacji jest tłoczenie ciepłej wody od zbiornika CWU po całej instalacji wodnej co powoduje, że w całym układzie mamy wodę o temperaturze zgromadzonej w zbiorniku CWU.

Dzięki temu odkręcenie dowolnego odbiornika (kurka z ciepła wodą) powinno dać nam uzyskanie tej ciepłej wody praktycznie natychmiast. I to jest właśnie komfort użytkowania!

Koszty korzystania z cyrkulacji ciepłej wody użytkowej

A co z ekonomią? Skoro ta pompa obiegowa pracuje cały czas (lub zgodnie z jakimś harmonogramem czasowym) to zużywa energię elektryczną na pracę własną. To jest pierwszy koszt. Ile tej energii zużywa?

To już zależy od rodzaju zamontowanej pompki obiegowej (jej mocy i jej sterowania oraz czasu jej pracy). Kolejnym kosztem jest to, że praca takiego układu powoduje szybszą utratę ciepła przez wodę zgromadzoną w zbiorniku CWU podczas jej przygotowania do żądanej temperatury przez np. pompę ciepła (czy też inne źródło, np. piec gazowy, elektryczny itd.)

Dlaczego? Bo przepływająca przez instalację cyrkulacji woda oddaje otoczeniu swoje ciepło. A to z kolei powoduje częstszą pacę źródła ciepła do podgrzania zbiornika CWU do temperatury żądanej. Jak częstą? To zależy od naszych preferencji użytkowych, mocy urządzenia grzewczego itd.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej – czy warto?

No to na co się zdecydować? Ekonomię czy komfort? Wybór należy do każdego z nas, z osobna.

Da się to wszystko wypośrodkować przy świadomym budowaniu instalacji wodnej w domu, z wykorzystaniem technicznych możliwości urządzeń na niej zamontowanych i uwzględniających nasze potrzeby życia codziennego.

Skontaktuj sie z nami w celu montażu pompy ciepła i instalacji CO i CWU!

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to instalacja, która zapewnia stały obieg wody do punktów poboru CWU, w szczególności tych najbardziej oddalonych od zasobnika, np. baterii umywalkowej, baterii w wannie czy pod prysznicem.

Odpowiedź zależy od indywidualnych preferencji – czy chcesz komfortu użytkowania czy ekonomii użytkowania. Komfort oznacza szybki dostęp do ciepłej wody, podczas gdy ekonomia oznacza oszczędzanie na kosztach energii.

System cyrkulacji CWU wymaga dodatkowej linii zasilająco/odbiorczej do wszystkich punktów poboru wody. Gdy system jest włączony, pompa obiegowa tłoczy ciepłą wodę od zbiornika CWU po całej instalacji, co umożliwia natychmiastowy dostęp do ciepłej wody w każdym punkcie.

Pompa obiegowa zużywa energię elektryczną na pracę własną. Ponadto, system cyrkulacji CWU może przyspieszyć utratę ciepła przez wodę zgromadzoną w zbiorniku CWU, co może zwiększyć częstotliwość pracy źródła ciepła, takiego jak pompa ciepła, piec gazowy, elektryczny itd.