Początek jesieni, poza zasypiającą przyrodą, to również początek sezonu grzewczego w wielu domach. Czy rozpoczęcie ogrzewania swojego domu to tylko zmiana trybu pracy naszej pompy ciepła? Jak powinniśmy przygotować nasze źródło ciepła na kilka miesięcy pracy?
Ogólny serwis i przegląd instalacji
- sprawdź połączenie elektryczne – jakość połączeń śrubowych, zaciskowych przewodów elektrycznych;
- sprawdź wygląd osłon na przewodach elektrycznych i freonowych występujących na zewnątrz (ważne jest by przewody nie były przepalone, osłony nie powinny być obkurczone, np.: przez rośliny lub obgryzione przez zwierzęta);
- sprawdź „lamelki” wymiennika na jednostce zewnętrznej – oczyść je z ewentualnych nalotów, liści, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Można delikatnie przedmuchać je sprężonym powietrzem, przelać wodą lub oczyścić pędzelkiem z miękkim włosiem.
- Udrożnienie lamelek ma wpływ na odprowadzenie wody (czyste lamelki zmniejszają ryzyko zamarznięcia jednostki);
- sprawdź czy nie ma wycieków (lub śladów po wyciekach) na części freonowej oraz hydraulicznej. Czasem wystarczy dokręcić śrubunki na wszelkich tego typu połączeniach. Ze względu na ciągłą pracę, różnicę temperatur, nieprawidłowo (ze zbyt małym momentem) dokręcone za pierwszym razem mogą się poluzować;
- sprawdź wszystkie połączenia śrubowe mocujące na stałe urządzenia – nie powinno być luzów, jeśli są amortyzatory gumowe pod jednostką zewnętrzną – czy guma nie jest spękana;
- wyczyść wszystkie filtry dostępne w układzie hydraulicznym (siatkowe, magnetyczne) – każdy zgromadzony na nich osad ogranicza przepływ wody, co może odbić się na wydajności instalacji;
- sprawdź dodatkowe pompy obiegowe zamontowane w układzie CO. Jeśli są one sterowane niezależnie od głównej jednostki sterującej, w przypadku twardej (zakamienionej) wody i braku ich „sezonowej” pracy mogą się one „zastać”, wirniki pomp mogą zajść kamieniem, a w efekcie doprowadzić do ich spalenia. W zależności od producenta, by sprawdzić ich działanie, wystarczy przekręcić pokrętło serwisowe. W przypadku mniej popularnych rozwiązań należy je rozebrać i rozruszać ręcznie.
Przegląd odbiorników ciepła
Kolejnym kluczowym elementem instalacji są odbiorniki ciepła, np.: grzejniki. Sugerujemy sprawdzenie termostatów poprzez przekręcenie ich kilkukrotne w jedną i drugą stronę do wartości najniższej i najwyższej.
Kolejny sezon pracy pompy
Jeśli twoja pompa ciepła pracuje kolejny sezon, a poprzedni był zadowalający i komfortowy, to nie zmieniaj ustawień „w ciemno”.
Najważniejsze na koniec – instrukcja
Jeśli jeszcze nigdy nie czytałaś / czytałeś instrukcji Twojej pompy ciepła, to warto przynajmniej zapoznać się z podstawowymi piktogramami (ikonami wyświetlanymi na ekranie urządzenia). Szczególnie ważne powinny być te, które dotyczą zgłoszeń awarii. Nie wszystkie komunikaty na ekranie informują o awarii, lecz np.: o tym, że zaplanowane działanie się nie odbyło lub w jaki sposób urządzenie się włącza itp.
Zadbaj o wiedzę na temat twojej instalacji i o samą pompę ciepła, a unikniesz nieplanowanych kosztów związanych z jej naprawami! Pamiętaj: szczegółowe zakresy zagadnień związanych z podstawowym przeglądem znajdziesz w instrukcji montażu twojej pompy ciepła!
Postaw na specjalistów – zleć przegląd i serwis
Jeśli masz podstawową wiedzę z zakresu elektryki, bhp, trochę zdolności manualnych i lubisz majsterkować, to możesz zrobić przegląd swojej instalacji na własną rękę.
Jeśli jednak wszystkie wymienione kroki Cię przerażają zleć przegląd i serwis specjalistom. Zapraszamy do kontaktu z naszym serwisantem Adamem Kozłowskim (tel. +48 603 287 918) lub skorzystaj z formularza kontaktowego.