Pompy ciepła to coraz bardziej popularne urządzenia stosowane w ogrzewaniu budynków, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. W praktyce jednak wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest uzyskanie niezależnej kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu za pomocą jednej pompy ciepła. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy, analizując różne sposoby rozbudowy instalacji grzewczej.
Regulacja temperatury w domu poprzez pompę ciepła
Wszyscy wiemy, że pompą ciepła możemy zmieniać temperaturę w domu. Ale czy w każdym jego pomieszczeniu oddzielnie też? Otóż… nie. Przynajmniej w bezpośredni sposób.
Pompa ciepła to jedno urządzenie, którego zadaniem jest przygotowanie ciepła i dystrybuowanie do odbiorników. Odbiorniki należy rozumieć tu jako całą grupę tych odbiorników ciepła. W niektórych przypadkach może ich być „aż 2” – stąd nazwa pompa ciepła dwustrefowa. A jak zrobić, aby pompa ciepła dawała ciepło do każdego pokoju niezależnie (różne temperatury zasilania)?
Potrzebujemy wtedy rozbudować naszą instalację grzewczą. Sposobów może być kilka. Wszystkie różnią się funkcjonalnością i ceną.
Prosty sposób to oczywiście układ pompa ciepła i bufor CO w układzie równoległym. Kolejnym, i w zasadzie ostatnim, to pompa ciepła z buforem CO w układzie szeregowym wraz z zaworem nadmiarowo upustowym.
Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
Układ równoległy
W pierwszym przypadku musimy zastosować własne pompy obiegowe, które umiejscowione w miejscu tzw. „za buforem” (patrząc od strony pompy ciepła) będą odbierać ciepło od pompy ciepła i przekazywać je do odbiorników ciepła.
Oczywiście, niezbędny jest wtedy dodatkowy sterownik, który da nam sygnał do załączenia się tej pompy ciepła i/lub dodatkowe elektrozawory na poszczególnych obiegach do poszczególnych pomieszczeń, którymi będziemy regulować temperaturę zasilania tych pomieszczeń.
Jeśli będziemy mieli jeszcze w tych pomieszczeniach czujniki temperatur, na rurach zasilających CO również, to taki sterownik będzie miał pełną „wiedzę” na temat temperatury żądanej w pomieszczeniu, pozycji otwarcia elektrozaworu zasilania CO danego obiegu oraz temperatury zasilającej ten obieg.
Po odpowiednim wysterowaniu całego układu będzie możliwe uzyskanie maksymalnego komfortu temperaturowego użytkowania. Nie mylić z ekonomiką użytkowania. To dwa różne pojęcia.
Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest zapewnienie niezbędnego zładu wodnego do pracy jednostki zewnętrznej pompy ciepła w każdych warunkach atmosferycznych. Czasem również, w przypadku przewymiarowanej mocy pompy ciepła, zmniejsza jej tzw. taktowanie (zbyt częste załączanie się jednostki zewnętrznej w krótkim okresie czasu).
Minusem natomiast jest strata części energii cieplnej produkowanej przez pompę ciepła. To może powodować zwiększony pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła.
Układ szeregowy
Układ z buforem CO w funkcji szeregowej zazwyczaj nie potrzebuje dodatkowej pompy obiegowej do układu CO. Ale niezbędnym jego wyposażeniem musi być zawór nadmiarowo upustowy i jego właściwy montaż we właściwym miejscu instalacji wraz z jego wysterowaniem. Jakie to miejsce?
To miejsce musi zapewniać sytuację, że w przypadku zamknięcia się wszystkich elektrozaworów sterujących poszczególnymi odbiornikami ciepła, przepływ przez układ CO do pompy ciepła będzie zapewniony poprzez ten właśnie bufor.
Omija on wtedy układ grzewczy odbiorczy (nazywany jest często bypassem). Wielkość tego bufora powinna uwzględniać minimalną ilość wody niezbędną do prawidłowego procesu pracy jednostki zewnętrznej. Jest ona określona przez każdego producenta pompy ciepła.
Plusem takiego rozwiązania jest zmniejszenie kosztów inwestycyjnych oraz zminimalizowanie strat przesyłowych energii cieplnej produkowanej przez pompę ciepła.
Efekt końcowy – komunikacja urządzeń
Czy takie rozwiązania to już wszystko? No… nie. Teraz, tak zbudowany układ trzeba odpowiednio wysterować. Co to znaczy? Całość instalacji zbudowana jest z różnych urządzeń i te urządzenia powinno się sobie wzajemnie „przedstawić” oraz wskazać im drogę postępowania, np.:
– Pompa Ciepła: hej, ja jestem Pompą Ciepła, przygotowuję energię cieplną, chcesz ją wykorzystać? Powiedz mi kiedy i ile jej chcesz, a ja to zrobię. Mogę robić to tzw. stałą bezwzględną lub krzywą grzewczą. Wybór należy do Użytkownika.
– Sterownik: cześć, jestem Sterownikiem i kontroluję elektrozawory w podłogówce do poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu mogę tam kontrolować temperaturę ale potrzebuję Ciebie Pompo Ciepła abyś mi przygotowała odpowiednią temperaturę zasilania w określonym czasie. Powiem Ci o tym, wysyłając sygnał o zapotrzebowaniu na ciepło na Twoje złącze termostatyczne. Będziesz wiedziała kiedy się włączyć a kiedy nie.
– Pompa Ciepła: ok. To Instalator podłączy okablowanie, ustawi wstępnie moje oprogramowanie i będziemy działać.
– Użytkownik: super, będę miał ciepło wtedy kiedy chcę, i ile chcę!
Montaż pomp ciepła Daikin
Chcesz zamontować w swoim domu pompę ciepła Daikin? Chętnie Ci w tym pomożemy. Jesteśmy oficjalnym partnerem tej marki. Zapraszamy do kontaktu
Podsumowanie
Aby uzyskać najlepsze rezultaty w zakresie komfortu cieplnego i efektywności energetycznej, warto skonsultować się z doświadczonymi ekspertami w dziedzinie ogrzewania i pomp ciepła. Zespół A2Energy to specjaliści, którzy pomogą dobrać odpowiednią konfigurację systemu oraz odpowiedzą na wszelkie pytania.
Przed podjęciem decyzji o rozbudowie instalacji grzewczej, warto zadać sobie następujące pytania:
- Jakim odbiornikiem grzejesz (podłogówka czy grzejnik)?
- Jakie są wielkości pomieszczeń względem wydajności odbiorników ciepła?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą na lepsze zrozumienie potrzeb i wymagań konkretnego systemu ogrzewania, a tym samym ułatwią wybór odpowiedniej metody rozbudowy. Pamiętaj, że efektywne i komfortowe ogrzewanie to inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno pod względem oszczędności energetycznych, jak i zadowolenia z codziennego użytkowania.